Kriminalita bielych golierov, teda v mnohých prípadoch aj najvyšších predstaviteľov firiem, nie je výnimočná ani na Slovensku či v Česku. Akurát sa o nej až tak často nehovorí, respektíve si firmy dávajú veľký pozor na to, ako o nej informujú. TREND sa o kriminalite manažérov rozprával s partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners Ondřejom Majerom.

V rozhovore sa dočítate aj to:

– akých trestných činov sa manažéri firiem najčastejšie dopúšťajú,

– aké postihy z toho pre nich vyplývajú,

– či sa dá trestnej činnosti manažérov predchádzať a ako,

– ako sa môže spor obrátiť proti poškodenému,

– a ďalšie informácie.

Akých trestných činov sa vo firme najčastejšie dopúšťajú biele goliere?

V praxi sa najčastejšie stretávame s dvoma okruhmi trestnej činnosti v spoločnostiach. V prvom prípade sa konateľ alebo manažment obohacuje na úkor firmy. Typicky ide o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, keď v spolupráci s dodávateľmi pre firmu nakupuje predražené, nepotrebné alebo aj nedodané tovary a služby, prípadne využíva firemnú platobnú kartu ako vlastnú. Alebo to je insider trading, teda zneužívanie informácií, ktoré zo svojej pozície manažment nadobudol vo svoj prospech alebo v prospech iných osôb.

Lauková Nora, koučka
Neprehliadnite

Veľa toxických ľudí má úspešné firmy. Nemusia byť šikovnejší, akurát nemajú zábrany a strach

Čo predstavuje druhý okruh?

Tam spadajú trestné činy, ktoré sú páchané v mene, respektíve v prospech spoločnosti samotnej. Tu ide najčastejšie o korupčné trestné činy, daňové trestné činy, rôzne formy legalizácie príjmov z trestnej činností a podobne. Na tejto trestnej činnosti môže mať záujem aj manažment spoločnosti, ktorý sa podieľa na výnosoch, prípadne má vo firme majetkovú účasť.

O akých sumách sa pri tomto obohacovaní bavíme?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa