Dovolenková sezóna štartuje. A keďže obľúbenými destináciami Slovákov sú najmä krajiny mimo európskej menovej únie ako napríklad Chorvátsko, Turecko, Egypt, ale aj Česká republika, nebude na škodu pripomenúť, na čo si treba dávať pozor pri platbe kartou či výbere peňazí z bankomatu. TREND pripravil päť tipov.

TIP 1 – Vždy platiť bez konverzie

V prípade, že ste v zahraničí, konkrétne mimo eurozóny, a chcete platiť kartou, platobný terminál sa môže opýtať, v akej mene si želáte zúčtovať transakciu. Možnosťou býva buď euro, alebo lokálna mena. Prirodzená voľba mnohých ľudí zvykne padnúť na euro, ale to je chyba. S touto možnosťou sa totiž viažu oveľa vyššie poplatky.

V prípade voľby inej než lokálnej meny sa transakcia zúčtuje podľa výmenného kurzu, ktorý má nastavený poskytovateľ zariadenia. A ten býva v neprospech klienta. V prípade voľby lokálnej meny dochádza k prepočtu podľa kurzu vašej banky, je teda výhodnejší. Zmena na eurá v tomto druhom prípade prebehne neskôr a je realizovaná bankou klienta.

Zamestnanec, office
Neprehliadnite

Ako motivovať a odmeňovať zamestnancov cez akcie a nespôsobiť im daňovú smrť

Služba, ktorá umožňuje zákazníkom vybrať si, v akej mene chcú platiť, sa nazýva Dynamic Currency Conversion (DCC). Niekedy sa stáva, že obchodníci v zahraničí automaticky nastavia terminály na prepočet cez cudziu menu, nakoľko majú z daných transakcií provízie. Platiť treba vždy bez konverzie, teda v zahraničnej mene.

To isté sa týka nielen platieb v obchodoch, ale aj výberu peňazí z bankomatov. Preto je dobré si zablokovať v nastaveniach internet bankingu platby kartou, respektíve výbery z bankomatu, v ktorých sa využíva DCC. Túto službu však neponúkajú všetky banky. V prípade, že máte kartu v mobile, je možné zablokovať si službu v príslušnej mobilnej aplikácií vybraných bánk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa