Plavba po šírom mori na luxusných plachetniciach či katamaranoch je ako stvorená na to, ako urobiť z dovolenky, stretnutia s priateľmi či rodinou alebo z pracovného teambuildingu či konferencie nezabudnuteľný zážitok. Keď už ste pri mori, je predsa škoda, aby ste sa naň len dívali len z brehu.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever

Sergej Semjonov, riaditeľ spoločnosti Sailing Forever, hovorí, že je to ideálna možnosť nielen pre aktívnych dovolenkárov, ktorí sú otvorení spoznávaniu nových miest, sú flexibilní a prispôsobiví, pre rodiny či skupiny priateľov, ale aj pre všetky firmy, ktoré chcú byť originálne.

Dovolenka pri mori môže byť aj dovolenkou na mori

Prenájom lodí je v súčasnosti už viac-menej „službou na kľúč“. K prenájmu lodi od Sailing Forever dostanete aj svojho kapitána, ktorý vás bude na plavbe sprevádzať. Okrem kapitána je možné si prenajať vlastného kuchára, hostesky či transport k lodi a z nej.

Ceny prenájmu aj s vyškoleným kapitánom sú pritom porovnateľné, miestami dokonca aj nižšie, ako sú ceny prenájmov apartmánov v blízkosti mora. Zážitok z takejto dovolenky je však niekde úplne inde ako zážitok z ubytovania v obyčajnom apartmáne.

Ceny prenájmu aj s vyškoleným kapitánom sú pritom porovnateľné, miestami dokonca aj nižšie, ako sú ceny prenájmov apartmánov v blízkosti mora.
 

Prenájom lode so sebou prináša napríklad každý deň kúpanie na inej pláži či večeru v inej konobe. V skratke: zážitky z plavby sú na nezaplatenie. Lode sa v súčasnosti vyrábajú s tým istým konfortom ako karavany. To v praxi znamená, že sú vybavené kajutami, vlastnou kuchyňou, chladničkou, sprchou aj sociálnym zariadením.

Pobyt na lodi je však zväčšia o niečo bohatší, zaujímavejší a oveľa viac dobrodružný než statický či už stokrát vyskúšaný zájazd alebo dovolenka na jedno miesto na pevnine.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever

Ak si loď prenajmete aj s kapitánom, pod odborným dozorom budete mať aj možnosť otestovať svoje psychické a fyzické dispozície, vychutnať si priamy kontakt s prírodou a spoznať veľký kus krajiny z úplne inej perspektívy.

Sezóna plavieb zvyčajne trvá každý rok od mája do októbra. Jachting klientom poskytuje slobodu, často i luxus aj potrebnú dávku súkromia, keďže s prenajatým plavidlom majú šancu dostať sa aj na tie najmenej dostupné miesta a krásne prírodné pláže, vôkol ktorých široko-ďaleko nie je žiadne osídlenie.

Jachting klientom poskytuje slobodu, často i luxus aj potrebnú dávku súkromia.
 

Ak doteraz mal niekto zábrany o tento druh dovolenky či výletu v Chorvátsku sa vôbec zaujímať, vedzte, že nie je na to dôvod a zrejme je čas to zmeniť. Profesionáli, ako sú tí v Sailing Forever, klientom jednoducho vysvetlia všetko, čo ich bude o takejto dovolenke zaujímať, a počiatočný strach určite opadne.

Takéto plavby sú vhodné aj na rôzne rodinné či priateľské stretnutia. Dávajú priestor, ako vo veľkom štýle podniknúť stretnutie, osláviť narodeniny alebo okrúhle jubileum.

Loď totiž prináša nezabudnuteľné zážitky, dokonalý komfort na každú príležitosť v kruhu blízkych, pohodu na vlnách, veľkolepú oslavu pri západe slnka alebo každodenný ruch v malebnom prístave. Ak plavba omrzí, stačí zakotviť na tom správnom mieste.

Sailing Forever
Zdroj: Rene Miko

S ohľadom na zloženie posádky v Sailing Forever klientovi pripravia aj návrh programu, cenovú kalkuláciu a trasu i dĺžku pobytu tak, aby sa na lodi cítili čo najpríjemnejšie. Upozornia na všetky špecifiká pobytu na jachte a navrhnú dokonca aj doplnkové služby, výlety a atrakcie podľa klientových preferencií.

Teambuilding, to nie je len párty

Aj preto sú služby Sailing Forever vhodné nielen na organizovanie rodinných či priateľských dovoleniek a výletov, ale aj tých pracovných. Sú ideálnym riešením pre výnimočný teambulding.

Teambuilding, to predsa nemusí byť len párty, môže to byť pokojne aj niečo viac. Napríklad plachtenie, potápanie a spoznanie kolegov tak, ako ich nikdy v pracovnom prostredí nespoznáte. Okrem toho v rámci firemného života nastávajú situácie, ktoré sa neriešia v priestoroch firmy, medzi štyrmi stenami.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever

Ide o outdoorové tréningy pre zamestnancov z rôznych pracovných úrovní. Flotila plachetníc spolu s tímom Sailing Forever je pripravená poskytnúť čo najlepšie služby aj v tomto smere.

Pomôže vytvoriť program, ktorý utuží vzťahy medzi zamestnancami. Zabezpečí pre firmy všetko potrebné, nielen jachty, ale aj materiálne vybavenie či odvoz. Firemná akcia tak bude pre všetkých nezabudnuteľnou.

Teambuilding, to predsa nemusí byť len párty, môže to byť pokojne aj niečo viac. Napríklad plachtenie, potápanie a spoznanie kolegov tak, ako ich nikdy v pracovnom prostredí nespoznáte.
 

Teambuildingové pobyty na jachtách typu Beneteau First 35 a Beneteau First 45 po Jadranskom mori sú netradičnou formou spoločensko-športovej udalosti, ktorá je svojím výnimočným charakterom ideálna pre budovanie a posilňovanie pracovných a kolektívnych vzťahov.

Neštandardné, krízové, súťažné či výkonnostné situácie, ktoré väčšina outdoorových aktivít len simuluje, sú na mori reálne v čase i priestore. Teambuildingový program na jachte pritom môže byť zameraný na výkon aj aktívny odpočinok, aj na pokojnú relaxáciu a regeneráciu psychických a fyzických síl.

Regata – to je vášeň

Najväčšou vášňou v Sailing Forever je jachting a regaty. Potešenie z plavby po mori, pocit slobody, spolupatričnosti, dobrodružstvo, nové výzvy a fascinácia prírodou. To sú pocity, ktoré pri námornom jachtingu zažívajú a chcú ich sprostredkovávať aj iným. Chcú ukázať nové obzory a nový pohľad na svet z paluby námornej jachty.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever

Okrem samotných pretekov na morskej hladine sú takéto podujatia výborným prostriedkom na neformálne stretnutia s obchodnými partnermi, v rámci pracovných kolektívov podporujú tímového ducha a sú príjemným stretnutím ľudí, ktorých spája spoločná vášeň a majú chuť zmerať si sily s vetrom i medzi sebou navzájom.

Námorné plachetnice Sailing Forever majú výrazný športový ráz a potešia milovníkov svižnej plavby, pretekárskych jachtárov. Zároveň však poskytujú dokonalý komfort pre celú posádku.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever

Ak chce firma zrealizovať nevšedné podujatie pre elitných klientov, urobiť dojem na potenciálnych klientov, získať nové kontakty alebo obchodné príležitosti, nech si zorganizuje svoju vlastnú regatu. V Sailing Forever firmám poskytnú všetky služby, ktoré sú na usporiadanie takéhoto exkluzívneho podujatia potrebné.

Námorné plachetnice Sailing Forever majú výrazný športový ráz a potešia milovníkov svižnej plavby, pretekárskych jachtárov. Zároveň však poskytujú dokonalý komfort pre celú posádku.
 

Program môže byť zostavený v zábavnom a uvoľnenom štýle alebo ako profesionálne preteky. Regatu pripravia presne podľa firemných požiadaviek s využitím ich lodí a skúseností tak, aby bol tento event nezabudnuteľný pre všetkých zúčastnených.

Firma nepotrebuje nič, len sa dostaviť v dohodnutom čase na dohodnuté miesto, s dobrou náladou a s chuťou zažívať nové zážitky a dobrodružstvá.

Postaviť sa za kormidlo si žiada vzdelanie aj odvahu

Ak niekoho more zláka natoľko, že sa plánuje vracať opakovane a často, ideálnou príležitosťou je vzdelávať sa a urobiť si kapitánske skúšky.

Aj túto možnosť ponúkajú skúsení odborníci v Sailing Forever. Kurz trvá asi týždeň, pričom záujemca, ktorý sa rozhodol stať kapitánom, absolvuje vzdelávací proces priamo v Chorvátsku na ich kvalitných a výnimočných lodiach.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever

Postaviť sa za kormidlo námornej jachty si vyžaduje dôkladnú prípravu. Ide v prvom rade o bezpečnosť plavidla a celej posádky. Na mori sa môžu totiž prihodiť rôzne situácie, ktoré musí kapitán dokázať zvládnuť.

Samotné preukazy však pre absolventov nie sú to najdôležitejšie, čo si z takéhoto vzdelávacieho kurzu odnesú. Omnoho cennejšie sú ich vedomosti a praktické zručnosti, ktoré sa odovzdávajú na praktických kurzoch.
 

V Sailing Forever pomôžu záujemcom stať sa kvalifikovaným vodcom námorného plavidla a získať zručnosti v jachtingu. Stačí sa zapísať do vzdelávacieho programu, ktorý zahŕňa jachtárske kurzy či kapitánske skúšky, ktorých výsledkom sú medzinárodne uznávané kapitánske preukazy.

Samotné preukazy však pre absolventov nie sú to najdôležitejšie, čo si z takéhoto vzdelávacieho kurzu odnesú. Omnoho cennejšie sú ich vedomosti a praktické zručnosti, ktoré sa odovzdávajú na praktických kurzoch.

Sailing Forever
Zdroj: Sailing Forever
Dovolenka na jachte bola v čase pandémie jedna z najbezpečnejších

Sailing Forever hodnotí uplynulú sezónu ako vydarenú napriek počiatočným obavám. Sergej Semjonov, riaditeľ spoločnosti Sailing Forever, hovorí, že za reč okrem súkromných plavieb počas leta stoja aj jarné či jesenné regaty a eventy na palube na otvorenom mori. Prestávky medzi sezónami sú podľa neho veľmi krátke a ani biznis s „dobrodružstvom“ sa nevyhne administratíve.

Vaša práca je zrejme plná dobrodružstva, je to tak?

Počas celej sezóny má náš tím možnosť zúčastňovať sa na regatách, rôznych akciách, prepravovať lode z iných destinácií či tráviť čas pri mori – to všetko je veľká výhoda. Väčšinu času však trávime v kancelárii, pretože obrovskú časť našej práce tvoria administratívne úkony na Slovensku aj v Chorvátsku, organizácia regát, spolupráca s agentúrami, partnermi či dodávateľmi.

Prečo ste sa rozhodli podnikať v tomto odbore?

Príbeh spoločnosti Sailing Forever sa začal už dávno predtým, ako sme sa stali úspešnou chorvátskou charterovou spoločnosťou. Boli sme skupina námorníkov, mnohí sme sa plavili celý svoj život. Dali sme sa dohromady a na Jadrane spustili niečo jedinečné – flotilu One design. Myšlienkou nebolo vytvoriť charterovú spoločnosť, ale vybudovať spoločnosť rýchlych lodí pripravených na regatu, ktorá ponúkne špičkovo technicky vybavené a udržiavané plachetnice a jachty. Slovenskí investori, ktorí boli dlhoročnými námorníkmi, v roku 2009 podporili zakladateľov spoločnosti Sailing Forever Charter, zakúpili desať plachetníc Beneteau First 45 a začali organizovať regaty, teambuildingové podujatia a prenajímali lode námorníkom, ktorí chceli mať na dovolenke tie najlepšie zážitky z plachtenia po Jadrane. Odkedy mnohí námorníci zo všetkých kútov sveta počuli o našich špičkových plachetniciach a kvalitných službách, tak sa chcú plaviť už len s nami. 

A prečo ste si vybrali práve Chorvátsko, respektíve Jadran?

Chorvátsko je z pohľadu jachtárov ideálnou krajinou s nespočetným množstvom zátok a ostrovov. Výber miesta domovskej maríny však ovplyvnili hlavne dlhodobé klimatické pomery a pestrosť toho, čo môžete v Chorvátsku obdivovať. Celá Dalmácia je neuveriteľne pestrá, má historické kultúrne pamiatky aj prírodné miesta, mnohé aj pod ochranou UNESCO. Na obdivovanie však nie sú len turisticky atraktívne miesta, ale aj nespočetné množstvo pokojných zátok na kúpanie. Rolu zohráva aj dobrá infraštruktúra a podmienky na plachtenie.

Váš lodný park Sailing Forever a domovský prístav je v Kaštele.

Áno, vďaka vynikajúcej zemepisnej polohe v srdci strednej Dalmácie je vynikajúcim východiskovým bodom pre regatu alebo dovolenku. Nachádza sa len sedem kilometrov od letiska Split, ktoré má vynikajúce dopravné spojenie zo všetkých destinácií. Je ľahko dostupné z veľkých miest a letísk. Aké sú výhody dovolenkového raja Slovákov pre biznis, ako je ten váš? Blízka mentalita, história, transparentné pravidlá a vzájomná dôvera.

Ako vítajú domáci na svojej pôde podnikateľov, ako ste aj vy?

Sailing Forever pôsobí Chorvátsku už dlhé roky. Spoločnosť si dokázala vybudovať vynikajúce vzťahy aj s lokálnymi dodávateľmi, partnermi a klientmi. Čo všetko patrí do vašej flotily? Vo flotile máme 10x Beneteau First 45, 10x Beneteau First 35, Beneteau Oceanis 55, 3x Beneteau Oceanis 48, Hanse 505, Fountaine Pajot Saona 47. Tento rok sme svoj lodný park rozšírili o motorovú loď Azimut 60 flybridge – v súčasnosti našu najväčšiu a najluxusnejšiu loď.

Pre koho je určená vaša flotila?

Pre jachtárov aj pre rodiny či skupiny priateľov alebo kolegov.

Aká je pridaná hodnota oproti konkurencii?

Lode triedy One design. Rovnaké lode napríklad poskytujú najvyššiu úroveň pretekov, keďže každá loď má tie isté parametre a je špičkovo technicky vybavená a udržiavaná rovnakým spôsobom ako všetky ostatné.

Čo všetko ponúkate?

Regaty, prenájom lodí, dovolenkové plavby, vzdelávacie a odborné kurzy (jachtárske, kapitánske), teambuildingy, eventy či konferencie. Ponuka je naozaj široká.

Ako hodnotíte uplynulú sezónu? Ovplyvnila vás pandémia?

Na začiatku sezóny sme boli veľmi opatrní s plánovaním, ale nakoniec sa sezóna vydarila. Aj preto, že v období pandémie bola dovolenka na jachte jednou z najbezpečnejších možností. Pripravujete sa už aj na novú sezónu? Samozrejme, že áno, lode sa rýchlo rezervujú, takisto termíny regát. Už len pár jarných a jesenných termínov je voľných.

Aké máte plány na novú sezónu? Čo si od nej sľubujete, čo očakávate?

Našu flotilu plánujeme rozšíriť o ďalšie One design lode. Tentoraz však v štvorkajutových verziách. Ponúkneme aj nové kapitánske a zdokonaľovacie kurzy či rozšírenú ponuku teambuildingov.

Najviac ste vyťažení zrejme počas letného dovolenkového obdobia, ako však oddychujete vy?

Presne, ako hovoríte. Celý náš tím je najviac vyťažený počas leta. Vyťažení sme aj počas jarných a jesenných mesiacov, keď zväčša organizujeme regaty a na tých je práce viac ako dosť. Na konci roka je zasa čas na prípravu flotily na ďalší rok, na konferencie, ale aj na firemné finančné plánovanie. Prestávka medzi sezónami je veľmi krátka. Počas zimných mesiacov osobne chodím rád aj do hôr, snoubordujem či len tak cestujem, venujem sa naplno rodine a priateľom.

Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.