Pred pár dňami spoločnosť Packeta Group oznámila, že začala s procesom hľadania investorov. Chce tak využiť dlhodobý záujem z ich strany, ktorý má firme priniesť nový kapitál. Ten použije na svoj ďalší rozvoj a rýchlejší rast. Z doterajších vyhlásení CEO Simony Kijonkovej však stále nie je isté, či spoločnosť bude rokovať len o prípadnom vstupe investora alebo pôjde o predaj celej firmy.

Externé prostriedky

Pred mesiacom získala Packeta od konzorcia troch českých bánk pôžičku vo výške jednej miliardy eur. Financie od Citibank, Českej spořitelny a Unicredit Bank majú zabezpečiť dostatočnú prevádzkovú a investičnú kapacitu pre ďalšiu expanziu. Peniaze chce firma použiť najmä na budovanie infraštruktúry či rozvoj siete vlastných Z-Boxov v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku.

„Doteraz sme si rozvoj a expanziu financovali z vlastných zdrojov. Narástli sme však do veľkosti, keď vyššia úroveň investícií môže zrýchliť rast firmy. Chceme sa tak pozrieť na možnosť získať finančné prostriedky a know-how pre ďalší rozvoj aj z iných zdrojov,“ vysvetlila S. Kijonková.

Situácia v českej e-commerce nebola za minulý rok taká ako rok predtým, keďže po prvýkrát v histórii zaznamenala medziročný prepad, konkrétne o 12 percent. Kijonková ešte vo februári tohto roka pre denník E15 tvrdila, že vstup investorov do skupiny nie je na mieste, nakoľko je veľmi zlá doba a v investičnom svete je trochu ticho. Situácia sa však už pravdepodobne zmenila.

Špekulácie o Alze

Hospodářské noviny informovali, že jedným z dôvodov predaja môžu byť aj problémy spoločnosti s cash flowom. Na svojom účte na sociálnej sieti Linkedin však S. Kijonková tieto špekulácie odmietla a médiám odporučila namiesto písania senzácií štúdium finančných výkazov firmy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa