V rozhovore sa dočítate:

V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo súčasná situácia spočiatku pripomínala pád Dvojičiek v New Yorku
  • Kde ostali visieť peniaze cestovných kancelárií
  • Prečo sú vouchery na teraz nevyhnutným riešením
  • Ako na situáciu v sektore reaguje vláda a bankový sektor
  • Kedy sa obnoví cestovanie na poznávacie zájazdy
  • Ako koronavírus zmení tvár cestovného ruchu

Pozrime sa na situáciu pred krízou. Kedy a kam boli posledné zájazdy, ktoré sa podarilo zrealizovať a ako prebehli. Pocítili ste hrozbu nákazy ešte skôr než dorazila na Slovensko?

Posledný zájazd odišiel do Thajska ešte pred začiatkom mimoriadnej situácie, no klienti už museli ísť po návrate do domácej karantény. Okrem toho som v tom čase sprevádzal klientov na zájazde v Čile. Šli sme do Patagónie a na Veľkonočný ostrov. V Santiagu sme zažili veľký protivládny protest, takže hneď na uvítanie sme sa nadýchali slzného plynu a naháňalo nás vodné delo. Potom sme však pokračovali do prírody, boli sme mimo signálu v patagónskych horách a odtiaľ sme išli na Veľkonočný ostrov.

Pohľad na skalné steny v Patagónii.
Zdroj: Archív CK Alchemy Travel
Pohľad na skalné steny v Patagónii.

Tam som si začal uvedomovať, že môže nastať problém aj ohľadom biznisu. V poslednej časti zájazdu, v púšti Atacama, sme sa po celodennom výlete vrátili do hotela a dopočuli sme sa, že všetci cudzinci majú 24 hodín na to, aby opustili krajinu. Čilský prezident totiž podľa názoru viacerých využil pandémiu, aby dostal pod kontrolu spomínané protivládne protesty.

Ako ste na ten prudký zvrat reagovali?

Nešli sme ani na večeru, ale rovno domov. Nemali sme letenky, až cestou na letisko som cez telefón krkolomne kupoval letenky asi za dvetisíc eur na hlavu. Po 67-hodinovej ceste sme sa dostali do Viedne a tam sme už videli, že je naozaj zle. Na letisku boli stlmené svetlá, pozatvárané obchody a všetci chodili s rúškami. Povedali sme si, že je dobre, že sme išli domov. Všetci to zobrali veľmi zodpovedne, po návrate sme boli štrnásť dní zavretí doma.

Na začiatku situácia pripomínala pád Dvojičiek

Spomínate si na moment, keď ste si uvedomili, že situácia vážne zasiahne do podnikania cestovnej kancelárie?

Človek si to najskôr nechce pripustiť. Uvedomoval som si, že je to vážna situácia, ale nečakal som, že dosiahne až taký rozmer. Zo začiatku mi aj samotní klienti vraveli, že to bude v poriadku. Ale vo firme mám personál, voči ktorému som cítil zodpovednosť, nemohol som ich nechať samých riešiť takú závažnú situáciu. Uvedomiť si celý ten dosah bol dlhý proces. Firma totiž mala za sebou rekordný január, medziročne sme mali dvestopercentný nárast tržieb, výborne našliapnuté. A zrazu to v priebehu týždňa spadlo na nulu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa