Ešte vlani priniesol rast cien ocele a zrealizované investície niekoľkonásobne vyššie zisky aj oceliarskej spoločnosti ArcelorMittal Gonvarri Slovakia zo Senice. Kým v pandemickom roku 2020 oceliarov zo Záhoria potrápili výrazné a neočakávané prepady na strane odberateľov, minulý rok bol naopak rekordným.

Pozitívne hospodárske výsledky veľkopodniku potvrdili, že sa vo fabrike oplatilo skúšať nové technológie a investovať. Slovenská dcéra spoločnosti ArcelorMittal v roku 2021 zvýšila zisk o viac ako 360 percent na rekordných 17,9 milióna eur a tržby jej podľa portálu Finstat narástli o 35 percent takmer na 288 miliónov eur.

Manažéri senickej oceliarskej skupiny však musia byť dnes pozornejší najmä kvôli situácii na Ukrajine a rekordným cenám energií. Navyše vojnový konflikt výrazne rozhádzal automotive priemysel v Európe, ktorý patrí k hlavným odberateľom ich produktov.

Dnes sa firma posúva ďalej a ako uvádza v rozhovore pre TREND jej šéf Peter Mišo, chce sa sústrediť na budúcnosť a vychádza zo strategického plánu, v ktorom prioritou ostáva digitalizácia a automatizácia. Dovtedy ale budú musieť zvládnuť život s energetickou krízou v pätách.

Témou vlaňajšieho roka bola najmä kríza dodávok čipov a iných komponentov. Zmenila sa medzičasom stiuácia?

Cez prázdniny mali všetky automobilky celozávodné dovolenky, takže aj naša výroba bola nižšia. Všetko ukážu až následujúce mesiace, počs ktorých sa už nebudeme baviť len o čipoch a iných komponentoch, ale hlavne o drahých energiách.

Do akej miery sú pre vás drahšie energie problém?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa