Podnikatelia sa dočkali ďalšej pomoci s drahými energiami. Od 24. apríla môžu požiadať o dotáciu marcových účtov za plyn či elektrinu, konkrétne tej časti sumy, ktorá prekračuje štátom nastavené limity cien plynu a elektriny. Ďalej pokračuje prijímanie žiadostí o dotácie na energie za január a február 2023.

K 21. aprílu Ministerstvo hospodárstva SR prijalo viac ako 56-tisíc žiadostí o dotácie na drahé energie za predchádzajúce obdobia v celkovej hodnote 84 miliónov eur. V rámci podpory podľa schémy 2.1 založenej na cenových stropoch vyplatilo ministerstvo už viac ako 43-tisíc žiadostí v celkovej sume 56,5 miliónov eur.

Pokračovanie je neisté

Otázkou zostáva, či bude pomoc pokračovať aj v druhom štvrťroku 2023. Rezort o tom chce rozhodnúť v druhej polovici mája, pričom prihliadať bude na čerpanie peňazí z balíka pomoci a na stav štátneho rozpočtu.

Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman na tlačovej besede zároveň upozornil, že firmám sa vo všeobecnosti darí lepšie, ako predpokladal jeho rezort. Dokážu generovať zisk, ministerstvo preto dobre zváži, či bude nejaká ďalšia dotácia pre firmy potrebná. „Teraz vidíme, že výsledky hospodárenia za minulý rok sú skôr opačné, sú rekordné,“ poznamenal K. Hirman ku kondícii slovenských firiem.

Čakanie na kompenzácie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa