Jedným z víťazov energetickej krízy je nesporne saudskoarabská štátna ropná a plynárenská spoločnosť Aramco. Rekordné zisky, prvé veľké vyplácanie dividend, posun v trhovej hodnote do svetovej špičky.

Saudi Aramco je v súčasnosti treťou (stav k 23. februáru) najväčšou spoločnosťou na svete z pohľadu trhovej kapitalizácie. Hodnotou okolo 1,9 bilióna dolárov sa podľa companiesmarketcap.com vyrovnala Microsoftu, zaostáva iba za Applom.

Prevádzkový peňažný tok Saudi Aramco vlani dosiahol 181 miliárd dolárov, čo je viac ako v rovnakom období vykázali Exxon Mobil, Shell a Chevron dokopy. Čistý zisk saudskoarabskej rafinérskej jednotky po zdanení vzrástol v roku 2022 medziročne o 32 percent na 527 miliónov dolárov, a to vďaka zvýšeniu objemu predaja aj vysokými maržami. „Zaznamenali sme najvyšší čistý zisk vo svojej histórii,“ potvrdila samotná spoločnosť.

Expandujú najmä do USA

Generálny riaditeľ Aramco Trading Ibrahim Al-Buainain uviedol, že spoločnosť v súčasnosti obchoduje so šiestimi miliónmi barelov ropy a ropných produktov denne. „Darí sa nám veľmi dobre. Expandujeme a nedávno sme otvorili Aramco Trading America (ATA).“ Na základe kúpnej zmluvy sa ATA stala jediným dodávateľom a odberateľom spoločnosti Motiva Enterprises, ktorá vlastní najväčšiu severoamerickú rafinériu s kapacitou 630-tisíc barelov denne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa