Cestovný ruch patril medzi najviac zasiahnuté segmenty pandémiou nového koronavírusu. Veľké problémy mali aj letecké spoločnosti, ktoré v podstate zo dňa na deň prišli o tisíce pasažierov. Problémy zaznamenala aj írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair, ktorá za posledné tri roky zisk nevykazovala.

Druhý štvrťrok tohto roka však priniesol obrat a spoločnosti sa podarilo dosiahnuť zisk na úrovni 170 miliónov eur po zdanení. Tržby spoločnosti sa vyšplhali na 2,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný rast o 602 percent. Za rok 2020 spoločnosť dosiahla tržby na úrovni iba 370 miliónov eur. Zaujímavosťou však je, že počet cestujúcich stúpol oproti roku 2019 o deväť percent na 45,5 milióna, informuje TheGuardian.

Oživenie je krehké

Medzi najsilnejšie obdobia leteckých spoločností z hľadiska celoročných príjmov patrí druhý a tretí kvartál roka, teda obdobie od apríla do septembra, kedy je o cestovanie najväčší záujem. V súčasnosti letecké spoločnosti, vrátane Ryanairu, ťažia najmä z obrovského dopytu po leteckej doprave, no „nízkonákladovky“ aj z toho, že svoje lety vybavujú najmä z menších letísk, ktoré nie sú výraznejšie zasiahnuté problémami s nedostatkom personálu a teda zmeškanými letmi.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Problémy s leteckou dopravou môžu byť ešte horšie. Hrozí, že lietadlá nebude mať kto opravovať

Ryanair však spomenul, že februárová invázia Ruska na Ukrajinu spoločnosti poškodila obdobie spojené s veľkonočným cestovaním. Výsledkom bol v danom období pokles cestovania o štyri percentá v porovnaní s rovnakým obdobím spred pandémie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Michael O’Leary na margo výsledkov spoločnosti upozornil, že zotavenie je síce silné, no stále krehké. „Aj keď stále dúfame, že vysoká miera zaočkovanosti v Európe umožní leteckému a turistickému priemyslu úplne sa zotaviť a konečne hodiť koronavírus za hlavu, nemôžeme však ignorovať riziko nových variantov ochorenia covid-19 na jeseň 2022. Sila akéhokoľvek oživenia bude závisieť aj od toho, či počas zvyšku roka nenastane žiadny nepriaznivý alebo neočakávaný vývoj,“ povedal.

Šetrenie s novými 737 Max

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa