Vraciame sa k neblahým rokom, tvrdia svetoví oceliari. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že trh s oceľou smeruje do recesie. Podľa viceprezidenta U. S. Steel Košice Miroslava Kiraľvargu tento trh už v recesii je.

Potvrdzuje to aj Európska asociácia oceliarov Eurofer, ktorá očakáva sa, že spotreba ocele zažije už tretiu recesiu za štyri roky a ktorá podľa odhadu spôsobí pokles trhu s oceľou o 1,7 percenta.

Tomuto scenáru naznačovala už aj výkonnosť z prvého štvrťroka 2022, ktorá podľa najnovšie zverejnených dát potvrdila výrazné spomalenie pozitívneho trendu z roku 2021. Tým sa posilňujú horšie vyhliadky na zvyšok roka. Aká veľká nakoniec recesia na trhu s oceľou bude preto zrejme ukážu už ďalšie mesiace.

Negatívne vplyvy trvajú

Dôvodov, prečo sú tieto predpovede na mieste, je v tomto roku niekoľko. Eurofer tvrdí, že problémy dodávateľského reťazca, teda prudko stúpajúce ceny energií a uhlíka, nedostatok surovín či vysoká inflácia, sa postupne zhoršujú a začína sa to prejavovať už aj na trhu v Európe.

Takáto vysoká neistota si vyberá svoju daň na vyhliadkach oceliarov o raste produkcie v rokoch 2022 a 2023. Na obzore by sa podľa nich mohla črtať nová recesia, no nemožno vylúčiť ani scenár stagflácie. Navyše dovoz konkurenčnej ázijskej ocele do Európy zostáva stále vysoký.

Oceliarsky sektor nie je imúnny voči takejto negatívnej kombinácii okolností, a to ani napriek tomu, že po prepade v roku 2020 v dôsledku koronakrízy, nasledovalo v roku 2021 obdobie rýchleho oživenia dopyt po oceli vzrástol.

To všetko v ostatnom období viedlo k pomerne výraznému poklesu cien ocele, ktoré sa napríklad v segmente oceľových tyčí dostali na úroveň spred roka 2019 či 2016.

„Pochmúrnejšie vyhliadky pre trh s oceľou na zvyšok roka 2022 sa konsolidujú a s najväčšou pravdepodobnosťou sa prejavia aj v roku 2023,“ uviedol Axel Eggert, generálny riaditeľ Európskej asociácie oceliarní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa