Pohľad na hospodárske výsledky najväčších trhových hráčov v oblasti dodávok tepla síce ukazuje rastúce tržby, no na druhej strane aj markantný prepad ziskov, nezriedka aj v stovkách percent. Dôvodom bol, okrem organizačných zmien, do veľkej miery aj prudký nárast cien emisných povoleniek.

Vyhliadky teplárov do budúceho roku pritom nie sú o veľa priaznivejšie. Dramatický nárast cien vstupov, predovšetkým zemného plynu. Jeho hlavným dodávateľom na Slovensko bolo historicky Rusko, ktoré sa vyvolaním vojny na Ukrajine z európskeho trhu odstrihlo. Stabilita a najmä cena dodávok cez alternatívne trasy pritom ostáva neistá.

Štátne teplárne pod jednou strechou

Ostrý sklz vlani postihol aj päť zo šiestich štátnych teplárenských spoločností. Záporné hospodárenie bolo výsledkom procesu zlúčenia regionálnych teplární v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Zvolene a Žiline do jednej entity v podobe virtuálneho MH Teplárenského holdingu, ktoré bolo ukončené na jar 2022. Holding dosiahol vlani EBITDU 55 miliónov eur, čo bol medziročný rast o 40 percent.

Celková strata bola 48 miliónov eur, keďže z dôvodu zlúčenia bolo potrebné vykonať znalecké ocenenie dlhodobého majetku na reálnu hodnotu, na základe ktorého bola zaúčtovaná do nákladov opravná položka 61 miliónov eur. Ďalšou nepeňažnou transakciou bolo vytvorenie dlhodobých environmentálnych rezerv vo výške 17 miliónov eur.

ILUSTRAČNÁ SNÍMKA

Počas prvých dvoch januárových týždňov sa uskutočnia mimoriadne odpočty stavu plynomerov zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Dôvodom je nový cenník za dodávku zemného plynu pre domácnosti a maloodberateľov od 1. januára 2011 a zvýšenie dane s pridanej hodnoty (DPH). Bratislava, 26. december 2010.
Foto: SITA/Nina Bednáriková
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Obchodníci s komoditou, ktorá mizne pred očami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa