Ak niektorému odvetviu pandemické opatrenia vyslovene priali, bolo to doručovanie zásielok. Nemožnosť osobne sa stretávať a najmä nakupovať v kamenných predajniach boli ďalšou vzpruhou pre beztak silné digitalizačné trendy. Kuriérske firmy zaznamenali bezprecedentné objemy spracovaných zásielok a aj vďaka včas realizovaným investíciám ich dokázali premeniť na hospodársky rast v desiatkach percent.

A potom je tu štátna Slovenská pošta. Tá napriek ambicióznej reforme a prepusteniu stoviek zamestnancov vlani už druhý rok po sebe vykázala stratu prevyšujúcu desať miliónov eur a násobne sa zadĺžila.

Pošta kĺže do straty

Trhovým lídrom naďalej ostáva štátna Slovenská pošta. Jej pozícia sa však čoraz viac otriasa. Na rozdiel od súkromných konkurentov sa jej nedarí hospodársky prosperovať. Napriek de facto stabilným tržbám v rozpätí 300 až 330 miliónov eur začala pred štyrmi rokmi kĺzať pod hranicu zisku. A s výnimkou ľahko plusového roku 2019 nabalila celkovú stratu takmer 31 miliónov eur. Len vlani ju pritom prehĺbila, medziročne o čosi menej, no napriek tomu až o 11,6 milióna.

Medziročné zníženie straty pozitívne ovplyvnil rast výnosov predovšetkým za expresné zásielky o takmer osem miliónov eur, ktoré boli ovplyvnené všeobecným nárastom e-commerce segmentu. „Na druhej strane dlhodobo zaznamenávame pokles výnosov za regulované služby. Navyše vplyvom novej povinnosti preclenia vybraných zásielok od polky minulého roka evidujeme nižšie výnosy z medzinárodného poštového styku,“ uviedla pre TREND vedúca odboru komunikácie a marketingu pošty Jana Lukáčová. Výraznou zmenou v hospodárskych výsledkoch pošty bol aj nárast čistého dlhu, ten vlani dosiahol viac ako 290 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 365 percent.

Druhý najväčší zamestnávateľ v krajine dopláca na dlhodobý rast osobných nákladov, na zamestnancov, ktoré predstavujú približne 60 percent celkových nákladov. Tie síce v celkových číslach vlani mierne poklesli, podpísal sa na tom však aj rozbehnutá reforma, ktorá má firmu priviesť k väčšej flexibilite a digitalizácii. Slovenská pošta ku koncu minulého roka zamestnávala približne 12-tisíc ľudí, čo je v medziročnom porovnaní pokles o viac ako sedemsto.

BVS
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Pokojnú hladinu vodárenstva rozčerili ambície nových manažérov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa