S nedávno zverejnenými hospodárskymi výsledkami minulého roka pribúda aj čoraz viac spoločností, ktoré možno označiť ako víťazov koronakrízy. Radiť sa medzi ne môžu aj viacerí maloobchodní predajcovia drogériového tovaru a kozmetiky.

Tento trh má na Slovensku zhruba päticu lídrov. Tí pravidelne prekračujú sedemciferné tržby. Koronakríza zamútila vodami tohto trhu a mnohé spoločnosti sa museli vysporiadať s dvojciferným poklesom tržieb aj ziskov.

Na druhej strane, otvoril sa priestor pre rast menších hráčov. Najväčšiu časť trhového koláča si aj napriek turbulenciám opäť odkrojili nemeckí obchodníci.

Nemcom sa stále darí

Trh s drogériou a kozmetikou má síce na Slovensku svoje mantinely, napriek tomu sa maloobchodným predajcom v minulom roku darilo výrazne viac. Kým v roku 2020 a s nástupom pandémie sa sumárne tržby top päťdesiatich firiem preklenuli cez hranicu 470 mil. eur, v minulom roku to už bolo viac ako 520 mil. eur.

Napriek tomu sa firmám nedarilo zarábať toľko, ako v ostatnom období. Sumárny čistý zisk päťdesiatich najväčších hráčov bol predminulý rok o asi tri percentá vyšší ako v roku 2021, keď dosiahol približne 7,5 mil. eur.

Hneď niekoľko spoločností v druhom pandemickom roku dokázali zlepšiť svoje hospodárenie. Radí sa medzi ne opäť aj nemecká sieť predajní s drogériovým a kozmetickým tovarom dm drogerie markt.

Spoločnosť potvrdila za uplynulý obchodný rok trend výrazného rastu. Predajná sieť dm drogerie markt vo fiškálnom roku končiacom v septembri 2021 zvýšila zisk o necelých 40 percent na viac ako 6,6 mil. eur. Ročný obrat slovenskej pobočky narástol o takmer 14 percent, keď presiahol výšku 263 mil. eur.

„Úspešný vývoj dáva možnosť viac investovať do zatraktívnenia sortimentnej ponuky a do ďalšieho rozvoja našich predajných miest, ako aj služieb. Navyše sme v celej skupine dm spustili komplexný program ekologickej udržateľnosti,“ uviedol Martin Podhradský, konateľ dm drogerie markt.

Investovali do expanzie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa