Cestná nákladná doprava na Slovensku aj v minulom roku zápasila s dosahmi globálnej pandémie. Tá naďalej komplikovala prepravu tovarov doma aj v zahraničí. Dopravcom zároveň vo veľkej miere stúpli náklady na prevádzku flotíl. Drahé vstupy sa pridali na dlhý zoznam prekážok, na ktoré podnikatelia v tomto odvetví upozorňujú už roky.

Vysoké administratívne a finančné zaťaženie znižuje ich konkurencieschopnosť na medzinárodnom poli a pretrvávajúci odlev pracovnej sily limituje možnosti ďalšieho rastu. Aj napriek tomu, že z pohľadu výkonov bol vlaňajšok stále hlboko pod priemerom rokov pred pandémiou, väčšine firiem pôsobiacich v cestnej nákladnej doprave sa podarilo zvrátiť trend prepadu tržieb.

Pod tlakom zdražovania

Vlaňajší rok bol z pohľadu výkonov v cestnej nákladnej doprave mimoriadne slabý. Dáta Štatistického úradu SR ukazujú, že dopravcovia prepravili v medziročnom porovnaní približne o desať percent menej tovarov.

Ku koncu roka 2021 dosahoval celkový objem po cestách prepraveného tovaru 149-tisíc ton. Pre porovnanie, obdobný objem dosiahli dopravcovia v roku 2020 už na konci novembra a pred pandémiou, v roku 2019, dokonca už na konci októbra. Návrat k pôvodným číslam dopravcom komplikuje dramatický nárast cien na strane vstupov, ktorý sa im zatiaľ nepodarilo v plnej miere preniesť do zmluvných cien.

Od 15. novembra 2021 zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji spoločnosť Arriva.
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Autobusy vyprázdnil vírus. Ľudia sa do nich vracajú postupne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa