Po mimoriadne náročnom roku 2020, kedy protipandemické opatrenia štátu znamenali uzavretie hraníc a letísk, čo znamenalo dramatický útlm činnosti cestovných kancelárií, spoločnosti aj napriek tomu pripravili program na rok 2021. V kurze boli hlavne európske destinácie. Pri príprave produktov pre sezónu 2021 však stále nebolo možné odhadnúť kvantitatívne či kvalitatívne výsledky. Rok 2021 sa niesol v duchu zmien, ktoré so sebou prinášali jednotlivé vlny a mutácie koronavírusu.

Opätovne predávať zájazdy bolo možné najmä vďaka uvoľneniu opatrení, no aj napriek relatívne pokojnému letu sa veľká skupina ľudí bála cestovať a tak radšej volila dovolenku na Slovensku, prípadne v susedných krajinách. Vplyvom pretrvávajúcich opatrení tiež nebolo možné počas letných mesiacov obnoviť dovolenkový program v destináciách ako Egypt, Kapverdské ostrovy či Tunisko. Výrazným zlomovým bodom v roku 2021 bolo tiež vrátanie všetkých finančných prostriedkov z roku 2020 za nezrealizované zájazdy (lex voucher).

Hlad po cestovaní neutícha

Najväčšou cestovnou kanceláriou z pohľadu tržieb je Satur Travel, ktorá za rok 2021 dosiahla tržby na úrovni viac ako 31 miliónov eur. To je o 21 miliónov viac ako v roku 2020, no stále menej ako polovica z roku 2019, kedy tržby spoločnosti dosiahli viac ako 67 miliónov eur.

„Rok 2021 vnímame ako relatívne úspešný – tržby oproti roku 2019 dosiahli takmer 50 percent, finančne sme sa dokázali zastabilizovať a aj vďaka pomoci od štátu sme dosiahli mierne pozitívny prevádzkový hospodársky výsledok pred odpismi. Rok 2022 je rokom návratu k cestovaniu, v ktorom zaznamenávame rekordné čísla a oproti minulému roku aj veľa zaujímavých momentov. Už teraz máme napríklad na 70 percent vypredaný august,“ hodnotí Nora Fedorová, generálna riaditeľka cestovnej kancelárie Satur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa