Hoci minulý rok nebol pre slovenských strojárov či výrobu automobilov najplynulejší, najnovšie výsledky firiem v týchto segmentoch potvrdzujú, že ho mnohí prežili so cťou.

Kým v roku 2020 protipandemické opatrenia odstavili výrobu v slovenskom priemysle na niekoľko týždňov, vlani nielen automotive a jeho dodávateľov potrápili problémy s dodávkami komponentov na výrobu, vysoké ceny vstupov a neisté zákazky.

Dnes možno predpovedať, že najhoršie z pandémie má tunajší priemysel za sebou, avšak jej nepriame dôsledky môže pociťovať dlhé mesiace.

Nielen výrobu automobilov, ale aj ostatnú strojársku výrobu v krajine totiž budú naďalej trápiť dôsledky vojnového konfliktu na Ukrajine, rekordné ceny energií, surovín či vstupov, a to všetko na pozadí možnej ekonomickej recesie v Európe.

Miliarda v tržbách

Napriek tomu bol rok 2021 pre tunajšie strojárske firmy rôznorodý. Kým mnohí dosahovali dvojciferné nárasty tržieb aj ziskov, iní museli zapisovať rovnako vysoké straty a poklesy.

Dopyt sa pre mnohých po pandémii neoživil natoľko, aby sa dokázali vrátiť k rastu ziskov alebo firmy museli osekávať kapacity, produkciu a aj svoje exportné trhy. Podľa hodnotenia TRENDu sumárne tržby strojárskeho sektora dosiahli viac ako 5,7 miliardy eur a čistý zisk presiahol úroveň 246 miliónov eur.

Najväčšou mierou sa o pozitívne výsledky postaral aj jeden z najväčších zamestnávateľov v krajine. Duo veľkopodnikov nemeckej skupiny Schaeffler na Kysuciach a v Skalici, ktoré celkovo zamestnávajú zhruba desaťtisíc ľudí, sa odrazili od koronakrízového dna a opäť napredujú. Ich tržby na Slovensku dosiahli v súčte takmer miliardovú hranicu tržieb.

Na Kysuciach fabrika nemeckého výrobcu valivých ložísk primárne pre automobilový priemysel dokonca dosiahla aj rekordný zisk. Ďalšiemu rastu by mohol pomôcť tunajším fabrikám najmä výskum a vývoj, na ktorý sa už v ostatných dvoch rokoch začali zameriavať.

Spoločnosť Schaeffler Kysuce v minulom roku zvýšila zisk až o 98 percent na rekordných takmer 24 miliónov eur a tržby jej narástli o 10 percent na viac ako 561 miliónov eur.

Dobré výsledky si pripísala aj spoločnosť Schaeffler Skalica. Tá zvýšila zisk o necelých 70 percent na zhruba 13 miliónov eur a tržby jej narástli o 12 percent na 436,5 milióna eur.

Ako uviedli spoločnosti, vývoj v tomto roku, podobne ako pandémia, ich prekvapil. Napriek tomu neočakávajú výraznejšie priame zhoršenie hospodárenia, keďže export a aktivity v Rusku predstavovali približne len percento.

Spoliehajú na e-mobilitu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa