Trh autobusovej dopravy bol v minulom roku ešte stále významne postihnutý pandemickými obmedzeniami. Kým predchádzajúcim štandardom slovenských dopravcov bolo mesačne previezť rádovo päťdesiat miliónov cestujúcich, v najhorších mesiacoch na jar roka 2020 a na začiatku roka 2021 objem skĺzol tesne nad hranicu dvadsiatich miliónov. Trh sa pritom doposiaľ v plnej miere nespamätal, aj keď počet ľudí v autobusoch od začiatku roka plynule rastie.

Arriva ovládla aj Bratislavu

V celkovom ponímaní je lídrom autobusovej dopravy na Slovensku spoločnosť Arriva, ktorá je súčasťou nemeckej dopravnej skupiny Deutsche Bahn a na Slovensku pôsobí od roku 2008. Arriva podniká najmä v oblasti prímestskej autobusovej dopravy v Nitrianskom, Košickom, Žilinskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. Okrem toho poskytuje aj služby mestskej, zmluvnej autobusovej a vlakovej dopravy a bikesharing.

Svoje pôsobenie na Slovensku zabezpečuje prostredníctvom siete dcérskych spoločností. Okrem samotných dopravných spoločností k nim patrí aj materská účtovná jednotka Arriva Slovakia a sieť servisných pracovísk Arriva Service. Všetky spoločnosti skupiny v súčte vlani na Slovensku vykázali tržby presahujúce 74,2 mil. eur a zisk približne na úrovni troch miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa