Rastový trend na trhu jazdených vozidiel sa po dvoch rokoch opäť zmenill. Pandémia nakrátko zastavila zdražovanie vozidiel, aby ich ceny následne vysoký dopyt a nedostatok opäť vyhnal nahor, od apríla tohto roku sa však rast opäť zastavil.

Naznačú to dáta spoločnosti Aures Holdings, prevádzkovateľa najväčšej slovenskej siete autocentier AAA Auto a Mototechna, podľa ktorej si ojazdené autá ponúkané na sekundárnom trhu už len držia hodnotu, ale nedražejú. Ich cenový stred stagnuje na úrovni sedem a pol tisíc eur.

Rast sa nateraz zastavil

Na pozadí rekordných cien tovarov, energií a služieb, ide o paradox. Sekundárny trh akoby aktuálne dosiahol cenový strop a nemení na tom nič ani vysoká inflácia.

Podľa predajcov jazdených vozidiel, ale nastalo na tomto trhu viacero disrupcií, ktoré bude náročné ignorovať. V rámci inzerovaných jazdených áut sú veľké cenové regionálne rozdiely.

Napríklad v Bratislavskom kraji, kde sú ponúkané ojazdené autá tradične najdrahšie, ale sú zároveň aj najmladšie, sa ceny počas obdobia rastu dostali až takmer na dvojnásobok iných regiónov. Najnižšie ceny sú v Košickom kraji, zatiaľ čo najstaršie jazdené vozidlá sú v ponukách v Trenčianskom kraji. 

„Júl je v prostredí ojazdených áut tradične mesiacom, kedy sa veľkí hráči na trhu snažia motivovať zákazníkov k nákupu aj v dobe dovoleniek a ceny obvykle znížia. Aj napriek medziročnej miere inflácie presahujúcej 11 percent je teda pozitívne, že ceny ojazdených áut päť mesiacov nevzrástli nad aprílovú úroveň. Tento doterajší vývoj sa už dá považovať za trend,“ potvrdzuje Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete AAA Auto.

Ide zrejme o dočasný jav

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa