Predávať zmrzlinu je záležitosťou niekoľkých mesiacov v roku. Človek by si preto povedal, že sezónne biznisy poznačila pandémia menej, resp. vôbec. Leto je predsa obdobím uvoľňovania opatrení a situácia v gastre sa zlepšuje. Barbara Szalaiová je majiteľkou zmrzlinárne Koun, ktorá sídli neďaleko americkej ambasády. „Nie sme na výslní, zameriavame sa skôr na domácu klientelu, na zákazníkov, ktorí nás poznajú,“ reagovala na otázku, ako vníma znižujúci sa prísun zahraničných turistov do hlavného mesta.

Do biznisu ste vstupovali s vedomím, že pôjde len o niekoľkomesačnú zárobkovú činnosť. Aj napriek tomu vás koronakríza zaskočila?

Zaskočila, pretože sa naplno rozbehla práve v marci minulého roka, presne v čase, keď sa zmrzlinárska sezóna rozbieha. Mali sme otvorené týždeň a rovno sme zatvorili. Bol to šok.

Potom ste otvorili až o dva mesiace?

Áno. Narýchlo, takmer hneď po nariadenom zatváraní, sme začali riešiť rozvoz zmrzliny.

Práve tá donáška posunula váš biznis, dovtedy ste nič také nemali a službu využívajú zákazníci dodnes.

Môžeme to samozrejme chápať aj ako pozitívum pandémie, ale základom nášho biznisu aj tak naďalej ostáva ambulantný predaj, nie rozvoz. Až toľko ľudí si zmrzlinu priamo domov neobjednáva. Približne 70 percent je tých, ktorý chodia do zmrzlinárne.

Neprehliadnite

Vyštudovali najlepšie školy, aj tak sa ich dospelí snažili vystrnadiť z debát. Dnes sami učia

Zárobky asi nie sú veľké, oplatia sa komerčné rozvozové platformy?

Na začiatku sme ich nevyužívali, rozvážali sme svojpomocne. Zatvorili sa hranice a ja žijem v prihraničnej maďarskej obci. Tri mesiace som nedokázala prejsť hranicu. Rozvážali moji rodičia a brat, keď sa vrátili z práce. Bolo to veľmi hektické a náročné. Videla som, ako nám v systéme pribúdajú objednávky, oni nestíhali a ja som im nevedela pomôcť. Dnes už využívame aj jednu z komerčných platforiem práve kvôli tomu, že sa hovorí o tretej vlne a nevieme, či v septembri opätovne nenastane situácia ako minulý rok v marci. Začali sme spolupracovať s cukrárenskou výrobou, majú chladiarenské autá, pomáhajú nám. Takto dokážeme rozviezť objednávky aj do Trnavy alebo Stupavy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa