Švédsky výrobca batérií Northvolt, ktorý sa špecializuje na lítium-iónové technológie, mal byť v oblasti elektromobility veľkou nádejou Európy. Keď sa svet snaží o uhlíkovú neutralitu a hľadá alternatívne zdroje, potreba efektívnejších batérií je pre starý kontinent dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Ešte v marci bolo v pláne rozšírenie výroby a výstavba závodu na batérie v Nemecku s dokončením v roku 2025 a kapacitou batérií pre milión áut ročne.

Prísľub štedrých amerických dotácií administratívy Joea Bidena však všetko zmenil. Švédska skupina, podporovaná spoločnosťami Volkswagen, BMW a Goldman Sachs, už hľadá možnosti rozšírenia výroby v USA.

Prostredníctvom legislatívy o znižovaní inflácie plánujú Spojené štáty celkovo investovať 369 miliárd dolárov v rámci dotačnej schémy na podporu zeleného priemyslu. Northvolt by tak získal príspevok na továreň v Amerike v hodnote približne 600 až 800 miliónov dolárov. Nemecké stimuly by mu priniesli „iba“ 155 miliónov eur.

„Štedrý dotačný program presúva dynamiku z Európy do USA,“ povedal pre Financial Times generálny riaditeľ Northvoltu Peter Carlsson a dodal, že to neovplyvňuje len európske spoločnosti. „Aj noví ázijskí hráči ktorí presúvajú svoje strategické plány a investície do Severnej Ameriky.“

Majú zatiaľ len 10 percent

Šéf švédskej firmy dodal, že podľa odhadov ich bude výroba batérií v USA stáť o 30 až 40 percent menej. Bidenova administratíva sa snaží prilákať najsilnejších hráčov na poli elektromobility v snahe o zvýšenie konkurencieschopnosti a obmedzenie vplyvu Číny v tomto sektore. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu USA vykrývajú len 10 percent celosvetovej produkcie elektrických vozidiel a sedem percent kapacity výroby batérií. Európa je domovom pre viac ako štvrtinu výroby elektrických vozidiel, zvyšok patrí ázijským producentom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa