Zrušená privatizácia bratislavského letiska M. R. Štefánika doznieva aj po šestnástich rokoch. Slovensko má zaplatiť niekoľko miliónov eur firme BTS Holding, ktorá v roku 2006 uspela v medzinárodnej súťaži o letisko s najvyššou ponukou. Vyplýva to z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) z 30. júna tohto roka.

Prípad súvisí s vrátením 1,8 miliardy korún, teda prvej časti kúpnej ceny za dve tretiny akcií letiska. Keď v roku 2006 vtedajší Fond národného majetku (FNM) peniaze vracal, prevod bližšie neoznačil a nesprávne vyúčtoval úroky.

V dôsledku toho sa dostal do omeškania s vrátením malej časti z prvej tranže kúpnej ceny. Celkový dlh Slovenska medzičasom mohol vyrásť na viac ako 5,5 milióna eur.

Urovnajú to mimo súdu?

V minulosti sa firma BTS Holding pokúšala peniaze exekvovať, ale na slovenských súdoch nepochodila. Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že tým došlo k porušeniu jej práva na nerušené nakladanie s vlastným majetkom. Vláda a BTS Holding dostali od súdu polročnú lehotu, aby sa dohodli na prípadnom peňažnom vyrovnaní. Inak o ňom rozhodne samotný súd.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa