Spoločnosť Meditrade vznikla v roku 1991. Po 30 rokoch bilancuje svoj príbeh. Jej zakladateľ a riaditeľ Pavel Bohdal hovorí, že po úspešných desaťročiach v biznise v oblasti distribúcie špeciálneho zdravotníckeho materiálu sa treba uberať aj novými cestami v podnikaní.

Kardiológia je priorita

Hybnou silou Meditrade bol jej zakladateľ a ľudia, ktorí sa k nemu pridali – zamestnanci, klienti, lekári aj pacienti, vďaka ktorým spoločnosť rastie a za tri desaťročia sa vypracovala na lídra distribúcie veľmi špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

Jej najväčšou prioritou je kardiológia, o čom svedčí aj bohaté portfólio. Distribuuje napríklad dočasné kardiostimulátory, katétre, stenty, mechanické srdcové chlopne, ale aj mnohé ďalšie produkty. „Od roku 2005 sa zameranie firmy definitívne upriamilo na kardiológiu. V nej sa cítime najsilnejší. Neustále sledujeme vývoj nových produktov v odvetví. Na Slovensko sme priniesli mnoho projektov v oblasti kardiológie, ktoré dokážu zachrániť život,“ spresnil P. Bohdal.

Hlas lekárov a pacientov

Okrem kardiológie Medi­trade distribuuje zdravotnícky materiál pre chirurgiu či intenzívnu starostlivosť. „O tom, že produkty od nás pomáhajú určite nespočetnému množstvu pacientov, by asi vedeli rozprávať skôr lekári,“ dodal.

Dôležité je podľa neho počúvať požiadavky trhu, čo predovšetkým znamená počúvať lekárov a ich pacientov a na ich požiadavky reagovať. „Vždy počúvame klientov, ktorými sú pre nás lekári a pacienti. Ich hlas je v tomto odvetví najdôležitejší,“ zdôraznil.

Poslaním spoločnosti je podľa neho zvyšovať kvalitu života pacientov a zlepšovať pracovné prostredie lekárov a celého zdravotníckeho personálu prostredníctvom distribúcie kvalitných moderných prístrojov, odborného poradenstva a pružným reagovaním na požiadavky trhu. „Naši klienti nás podporujú. Púšťajú sa s nami do nových projektov, vďaka čomu na trh prinášame mnohé inovácie. Ide napríklad o Medistim – systém na meranie prietoku krvi a detekciu anomálií v cieve, ktorý sa používa pri kardiochirurgických výkonoch. Vďaka nemu dokážeme znížiť mieru komplikácií a reoperácií približne o päť percent,“ vysvetľuje P. Bohdal.

Rok 2020 bol však trochu ťažší rok. „Mnohé nemocnice mali problém s financiami alebo medicínske zákroky odložili. My sme im však zdravotnícky materiál neprestali dodávať,“ dodal.

Prístroje a osveta

Veľa sa však podľa neho zmenilo nielen v pandémii, ale aj počas tých 30 rokov, odkedy je Meditrade na trhu. Okrem Slovenska spoločnosť pôsobí v ďalších krajinách, úspešne expandovala do Česka, Poľska či na Ukrajinu.

Aj toto patrí k významným míľnikom firmy. „Každý trh má špecifiká a portfólio produktov nie je všade rovnaké. Museli sme sa odlíšiť od konkurencie,“ vysvetľuje. P. Bohdal. Za veľmi dôležité považuje aj vzdelávanie a osvetu v zdravotníctve.

„Veľakrát od toho môže doslova závisieť život,“ upozorňuje. Aj preto sa spoločnosť okrem distribúcie kvalitných a moderných prístrojov venuje odbornému poradenstvu a podieľa sa na príprave rôznych portálov či brožúr pre pacientov.

„Snažíme sa dať pridanú hodnotu. Ne­chceme len nakupovať a predávať, chceme sa podieľať na zvyšovaní úrovne poskytovania zdravotníckej starostlivosti a životnej úrovne na Slovensku. To je odkaz a zároveň vízia, ktorou sa v súčasnosti uberáme,“ hovorí.

Rodinný duch

Meditrade je jedna z mála čisto slovenských spoločností s 30-ročnou tradíciou. Od samého začiatku to bola rodinná firma a napriek mnohým ťažkostiam nebola nikdy finančne podporovaná vstupom zahraničného kapitálu.

Postupne sa rozrastala a v súčasnosti má pobočky a dcérske firmy v ďalších štyroch krajinách. „Zamestnanci, na ktorých sa môžeme stopercentne spoľahnúť, sú hybnou silou našej firmy. Aj po 30 rokoch sú v našej firme ľudia, ktorí boli pri jej začiatku. Ceníme si ich lojalitu a snažíme sa pre nich vytvárať také pracovné prostredie, ktoré vedie k nízkej fluktuácii. Zamestnanci sú súčasťou nášho života, s mnohými máme blízky, takmer rodinný vzťah. Vidíme ich rásť, aj ich deti, niektorí už majú dokonca vnúčatá, podobne ako my. Som šťastný človek, lebo moja práca je mojím koníčkom. A navyše v pracovnom aj v súkromnom živote vždy pri mne stála a podporovala ma moja manželka Katka. Pocit, že moja práca pomáha, je neopísateľný, no zároveň zaväzujúci,“ hovorí o rodinnom duchu vo firme jej majiteľ P. Bohdal.

Kaštieľ, joga, ajurvéda

Po dlhých rokoch práce so zdravotníckym materiálom, sa P. Bohdal rozhodol realizovať ďalšie dva náročné projekty: „Nastal čas na rozšírenie podnikania, ale v pomoci pri zdraví zostávame. Spolu s manželkou Katkou rekonštruujeme kaštieľ vo Voderadoch, ktorý bol vo veľmi zlom stave, keď sme ho v roku 2016 kúpili.

"Po rekonštrukcii bude kaštieľ slúžiť verejnosti ako „vitality“ hotel s reštauráciou a ozdravnými pobytmi. Popritom tam vznikne historiografická výstava o kaštieli a obci Voderady. Zrekonštruovaný bude aj priľahlý park, ktorý bude prístupný pre verejnosť.

Ďalším projektom manželov je RAJ zdravia, miesto pre starostlivosť o zdravie podľa ajurvédy a jogy. RAJ zdravia vznikol aj rekonštrukciou jednej z budov na bratislavských Kramároch. Otvorili ho len toto leto.

„V súčasnej precivilizovanej dobe ľudia čoraz viac pociťujú potrebu návratu k prírodnejšiemu spôsobu života. Ajurvéda je najstaršia medicína a podľa mňa je to aj medicína budúcnosti. Základným princípom zdravia je prevencia. Ajurvéda považuje za základ zdravia správne stravovanie a pravidelný denný režim. Pre zdravie nie je potrebné len zdravé telo, ale aj zdravá psychika, myseľ. Na dosiahnutie harmónie tela a mysle slúžia jogové techniky. Ponúkame holistický prístup k zdraviu: ozdravné a detoxikačné programy, výživové poradenstvo, vegetariánsku reštauráciu, ajurvédske terapie, sauny, masáže, kurzy jogy, meditácie a iné relaxačné techniky. Mnohé z nich by mali byť súčasťou základného vzdelania. Verím, že naše centrum sa stane prepojením toho najlepšieho z klasickej a modernej medicíny,“ hovorí K. Bohdalová.

Oslava dobrými skutkami

Už v minulosti P. Bohdal čelil mnohým podnikateľským výzvam. Oslava 30. výročia je spojená so zrodením a s otvorením prevádzky RAJ zdravia. Napriek pandémii a reštriktívnym opatreniam spoločnosť Meditrade našla spôsob, ako významný míľnik osláviť.

Počas celej svojej existencie sa zapája do rôznych filantropických projektov. Zveľaďuje verejné priestranstvá, realizuje edukačné aktivity na podporu vzdelávania lekárov a pacientov. A tak aj oslavovať sa rozhodla podobne dobrosrdečne.

„Svoje tridsiate výročie firma oslavuje tridsiatimi dobrými skutkami. A to najmä pomocou iným, darmi pre zdravotníkov, školy a občianske združenia,“ spresnil a uzatvára P. Bohdal.

Pavel Bohdal
Zdroj: Meditrade
Pavel Bohdal
Pochádza z Ostravy, vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU v Bratislave. Roky pôsobil na technických pozíciách v spoločnosti ZIPP Bratislava či v nemocnici s poliklinikou na Bezručovej ulici v Bratislave. Meditrade založil v roku 1991, odvtedy je jej riaditeľom. Podnikateľské aktivity nedávno rozšíril o rekonštrukciu kaštieľa vo Voderadoch a ajurvédsky inštitút RAJ zdravia v Bratislave.

 Tento článok označený #weknowhow vznikol v spolupráci s komerčným autorom. Redakcia nie je je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.