Veriteľom dokonca sľúbil vrátiť minimálne polovicu ich pohľadávok, tak ako to predpisuje zákon. Navyše jeho reštrukturalizáciu schválením reštrukturalizačného plánu odobrila nadpolovičná väčšina veriteľov. Odobriť oddlžovanie mäsokombinátu však nechceli banky - ČSOB i Poštová banka. Po hlbšom pohľade na príčiny a okolnosti problémov veľkého mäsokombinátu, ktorý saturuje až pätinu apetítu Slovákov po mäsových výrobkov, je však správanie bánk pochopiteľnejšie. Okrem toho, postoj bankárov môže byť pre podobne kontroverzných dlžníkov aj výstrahou.

Zároveň platí, že púchovské spracovanie mäsa ešte nemusí skončit aj napriek tomu, že A. Fabuš o neho postupne prichádza. A to nielen preto, že ostatní veritelia, okrem bánk, ešte mäsiarovi dali šancu, aby proti vôli finančných domov pretlačil súhlas s pokračovaním reštrukturalizácie cez súdy. Lebo tým, kto bude chcieť dať tejto výrobe s vysokou pravdepodobnosťou aj druhú šancu, sú obchodné reťazce. Ich cieľom je uchovať medzi dodávateľmi mäsa a mäsových výrobkov čo najširšiu konkurencia. Konkurz môže priviesť do Púchova úplne nového Fabušovho nasledovníka.

Chvályhodné pohnútky bánk

Najskôr však k pohnútkam bánk. Prečo nesúhlasia s pokračovaním ozdravovania mäsokombinátu pod dohľadom pôvodného majiteľa? Banky v Púchovskom mäsovom priemysle zaujíma najmä návratnosť ich úverov. Vo všeobecnosti pritom platí, že vo vydarených reštrukturalizáciach sa veriteľom zvykne vrátiť viac peňazí ako v konkurzoch. Okolo podnikania A. Fabuša z posledného obdobia je toľko neznámych i kontraverzných vecí, že banky sa zrejme obávajú ďalšieho prehlbovania neduhov ak pôvodný vlastník zostane pri kormidle.

Ako už v minulosti TREND infomoval, mäsokombinát môže byť údajne prešetrovaný aj za vratky DPH. Polícia to pre týždenník nepotvrdila, no ani nevyvrátila.

Účtovníctvo firmy zasa ukázalo, že krátko pred reštrukturalizáciou z nej odišli dovtedy nebývalo vysoké odmeny pre manažérov na čele s A. Fabušom. Takisto sa po prvýkrát v nákladoch objavila aj nová položka platieb za sprostredkovanie obchodu. Dohromady odišlo zo spoločnosti skoro 1,4 milióna eur. Navyše, o samotnom A. Fabušovi sa už dlho hovorí, že má veľké osobné problémy a je veľmi ťažko zastihnuteľný.

Prečo banky pochovali Fabuša alebo ako sa Penta a Fiľo beztak dlho tešiť nebudú

Ďalšie pochybnosti priniesla informácie, že A. Fabuš chce

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa