Dovozcovia, predajcovia a spracovávatelia sa v horizonte dvoch rokov budú musieť vyrovnať s novými povinnosťami. Koncom roka 2022 sa totiž Rada Európskej únie a Európsky parlament predbežne dohodli na návrhu, ktorým chcú znížiť riziko odlesňovania. Týka sa produkcie rizikových komodít a potravín, ku ktorým patrí kakao, káva, palmový olej, hovädzí dobytok, sója, kaučuk a v neposlednom rade drevo.

Európska komisia chápe pod odlesnením konverziu lesa na poľnohospodárske využitie. Návrh počíta s tým, že ak produkcia niektorej z uvedených komodít spôsobila odlesnenie po roku 2020, nemôže byť umiestnená na trhu EÚ a nesmie sa stať surovinou na výrobu ďalších produktov. Okrem jej histórie sa bude brať do úvahy aj legálnosť jej produkcie.

„Dovozom komodít ako hovädzie mäso, sója či palmový olej sa Európska únia podieľa 11 percentami na globálnom odlesňovaní,“ konštatuje pre TREND europoslanec Michal Wiezik (PS). Spolu so straníckym a europoslaneckým kolegom Martinom Hojsíkom podporujú návrh, ktorý je v súčasnosti v štádiu hlasovania o finálnej podobe.

Očakáva sa, že EÚ prijme nariadenie v júni tohto roka. Nasledovať by malo osemnásťmesačné prechodné obdobie.

Preukazovanie legálnosti dreva pritom platí už istý čas. Dá sa teda povedať, že návrh, na ktorom sa aktuálne pracuje, vo svojej podstate iba rozširuje zoznam komodít.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa