Hovorí, že situácia spojená s pandémiou nastavila zrkadlo potravinovej bezpečnosti Slovenska. Keby prišlo k uzatvoreniu hraníc, krajina by nemala dostatok jedlých olejov, ovocia a zeleniny ani droždia.

Pasívne saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami vlani dosiahlo 1,7 miliardy eur. Hoci medziročne kleslo o 91 miliónov eur, pokiaľ krajina neprijme opatrenia na ochranu týchto odvetví, môžu nás prevalcovať iné európske krajiny, ktoré svoje potravinárstvo podporujú výrazným spôsobom.

TREND sa rozprával s prezidentom Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Danielom Poturnayom. 

Ktoré sektory potravinárstva boli poznačené pandémiou najviac?

Najviac sa pandémia dotkla sektorov napojených na gastronomické prevádzky, teda výrobcov piva a vína. Keďže sa nedalo presunúť celú spotrebu do maloobchodných prevádzok, pivo sa v tankoch pokazilo. Na vinársky sektor výrazne zapôsobila skutočnosť, že toto odvetvie iné krajiny zásadne počas covidu zadotovali.

Napríklad Taliansko vyčlenilo len na pomoc vinárom 50 miliónov eur. Na Slovensku bola vypísaná covidová výzva len pre určité spracovateľské odvetvia, reálne však bolo vyplatených z pomoci len niečo vyše sedem miliónov eur. Z pomoci boli vylúčené druhospracovateľské odvetvia ako napríklad pekári alebo spomínaní výrobcovia piva.

Martin Krajčovič, SAMO
Neprehliadnite

Prečo sú domáce potraviny o 20 percent drahšie než zahraničné a aké dostali predavači prémie

Okrem pandémie vplývajú na vybrané segmenty aj iné faktory. Počasie a pohyby cien komodít na burzách, mor ošípaných či sociálne balíčky. Čo sa okrem nich ešte podpíslo pod vlaňajšok?

Pandémia výrazne ovplyvnila aj cenu obalových materiálov. Trh ovplyvnil nedostatok vlnivej lepenky z dôvodu rastu cien dreva a nárast cien plastu, ktorý sa vyrábal z vedľajších produktov výroby leteckého paliva. Táto výroba ustala z dôvodu zníženia leteckej dopravy.

Znamenalo to nárast cien obalového materiálu o desať percent, pri určitých plastoch až do dvadsať percent. Náklady firiem výrazne ovplyvnila aj zmena sadzieb za triedený zber plastových materiálov a viacvrstvových kombinovaných materiálov na báze lepenky o vyše 200 percent.

Pri ktorých potravinách očakávate nárast cien?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa