V rámci masívneho plánu, v ktorom do roku 2025 plánuje koncern Volkswagen preinvestovať až 73 miliárd eur, sa myslelo aj na dcérsku spoločnosť Škoda Auto. Tá podľa rozhodnutia dozornej rady koncernu získa dodatočné výrobné kapacity.

Dosiahnuť tento cieľ jej pomôže aj výrobný závod v Bratislave, keďže Škoda získa kapacity práve presunom výroby budúcej generácie modelu Superb zo závodu v Kvasinách do slovenského Volkswagenu.

Slovensko začína byť automobilovou veľmocou. Len kto bude pracovať pri výrobe áut?
Neprehliadnite

Volkswagen potvrdil dôveru v Slovensko. Cení si ho na ďalšiu miliardu

Rastový plán značky počíta v budúcnosti s navýšením objemu výroby obľúbených SUV modelov Kodiaq a Karoq, ktorý sa montuje od jesene tiež v Bratislave, ako aj pre ďalší model značky Škoda.

Získajú aj nový model 

Ako na margo toho uviedol predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer, „tieto kapacity sú naliehavo potrebné pre náš rastový plán. Tým vytvoríme podmienky pre ďalšiu expanziu našej značky pri súčasnom zachovaní vysokej ziskovosti. Považujem za dôležitý signál, že značka Škoda v koncerne Volkswagen zároveň prevezme ešte väčšiu zodpovednosť”. Dodal, že „vedľa regiónu India budeme v budúcnosti riadiť tiež rastové trhy v Rusku a v regióne severnej Afriky“.

V tejto súvislosti sa vedenie firmy rozhodlo vyrábať aj ďalšiu generáciu modelu Škoda Kodiaq v podniku v Kvasinách. Škoda Auto už dlhšiu dobu hľadala dodatočné výrobné kapacity a okrem vývoja ďalšej generácie modelu Superb prevzala nad rámec značky tiež vývoj novej generácie vozidiel strednej triedy patriacich do skupiny objemových značiek koncernu.

V závode Volkswagen Slovakia sa začala výroba modelu Škoda Karoq
Zdroj: Volkswagen Slovakia
V závode Volkswagen Slovakia sa začala výroba modelu Škoda Karoq

„Kapacity, ktoré sa uvoľnia, umožnia najmä zvýšiť výrobu SUV modelov, po ktorých je veľký dopyt a navyše umožnia v Kvasinách vyrábať ďalší model značky Škoda,“ uviedla v stanovisku spoločnosť. Ten zatiaľ nešpecifikovali. Automobilka ale dodáva, že „vďaka týmto krokom zákazníci získajú výhodu v podobe kratších dodacích lehôt“.

Desiatky miliárd na digitálnu a elektrickú mobilitu

Koncern Volkswagen nedávnymi rozhodnutiami pokračuje v transformácii na spoločnosť zameranú na digitálnu mobilitu. Ako vyplynulo zo zasadania dozornej rady skupiny, počas nasledujúcich piatich rokov vynaloží na elektrifikáciu, hybridné pohonné jednotky a digitálne technológie zhruba 73 miliárd eur.

Investície na kapitálové výdavky a výskum a vývoj budúcich technológií sa zvýšia na 50 percent z avizovaných 40 percent z celkových investícií skupiny a dosiahnu približne 150 miliárd eur. Investície do digitalizácie sa do polovice tohto desaťročia zdvojnásobia na 27 miliárd eur. Na elektrické vozidlá sa vynaloží približne 35 miliárd eur. Ďalších približne 11 miliárd eur je určených na vývoj hybridných verzií existujúcich modelov.

Volkswagen
Neprehliadnite

Volkswagen investuje 73 miliárd eur do elektromobility a digitálnych technológií

„V rámci investičného plánovania koncernu Volkswagen sa stanovili základné kamene pre zabezpečenie budúceho úspechu koncernu. Dôsledne sa bude vykonávať transformácia skupiny a jej značiek a strategické zameranie na kľúčové oblasti mobility. Vzhľadom na obrovské výzvy, ktorým čelíme v nasledujúcich rokoch, je naša finančná základňa veľmi solídna,“ uviedol Hans Dieter Pötsch, predseda dozornej rady koncernu Volkswagen.