Neexistuje príliš veľa prípadov, keď futbalista dokáže ovplyvniť svojím príchodom naraz viaceré ekonomické aspekty futbalového klubu. Júlový prestup argentínskeho futbalistu Lionela Messiho však takým rozhodne je. Messiho prestup z francúzskeho PSG bol najskôr spájaný so Saudskou Arábiou, ktorá v poslednom čase ponúka veľkým hviezdam rozprávkové platy. Dokonca bol v hre aj návrat do bývalého klubu FC Barcelona.

Futbal na Times Square

L. Messi sa však rozhodol prikývnuť na ponuku klubu Inter Miami, ktorý pôsobí v americkej MLS. Zaujímavosťou je, že spolumajiteľom klubu je bývalý anglický futbalista David Beckham, ktorý mal na prestupe argentínskej hviezdy najväčšie zásluhy. Medzi ďalších spolumajiteľov klubu patria Masovci, rodina amerických miliardárov, či podnikateľ Simon Fuller. S financovaním klubu tiež pomáhal japonský investor Masayoshi Son cez jeho SoftBank, informuje Czechcrunch.

Do projektu na získanie Messiho boli zapojené aj značky Apple či Adidas. Technologický gigant podpísal dokonca začiatkom tohto roka dohodu v hodnote 2,5 miliardy dolárov, ktorej súčasťou je aj futbalista. Okrem podielu z predaja televíznych práv MLS pre sledovanie zápasov na zariadeniach Apple dostane táto americká firma tiež podiel z predaja dresov, ktorý bude priamo platiť nemecká značka Adidas.

Argentínska futbalová hviezda spôsobila na Miami doslova ošiaľ. O to však všetkým išlo. Cieľom totiž bolo spopularizovať futbal v USA a tiež spopularizovať americkú súťaž v iných častiach sveta. Po oznámení príchod L. Messiho na Floridu vzrástlo vyhľadávanie klubu cez Google o viac ako 1 200 percent.

Inter Miami nepatrí v lige medzi najväčších favoritov. Práve naopak. Od svojho vzniku v roku 2018 sa klub pohyboval v spodných častiach tabuľky. L. Messi však po príchode do klubu začal strieľať jeden gól za druhým a výrazne sa tak podpísal pod zisk Ligového pohára. Bola to vôbec prvá trojej pre Inter Miami a celkovo 44 pre futbalistu, čo z neho urobilo najúspešnejšieho futbalistu všetkých čias.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa