Európsky parlament (EP) schválil smernicu, podľa ktorej budú musieť mať majitelia elektrických kolobežiek od budúceho roka uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). S masívnym využívaním elektrických kolobežiek totiž výrazne rastie počet škodových udalostí, pričom v niektorých štátoch dokonca pribúdajú aj nehody so smrteľnými následkami.

Poisťovne v pozore

V súvislosti s novým poistným produktom TREND oslovil viaceré poisťovne s otázkou, ako sa na novinku pripravujú. Poisťovňa Kooperativa prostredníctvom svojho oddelenia vzniku a vývoja produktov aktuálne zbiera potrebné štatistické údaje a zaoberá sa vývojom tohto produktu, reagovala stručne špecialistka internej a externej komunikácie spoločnosti Silvia Šeptáková.

Podobne odpovedala aj poisťovňa Generali. „V prípade poistenia PZP pre elektrokolobežky sa prispôsobíme požiadavkám legislatívy a dopytu na trhu. Na podobe tohto poistenia už pracujeme, k rozsahu poistného krytia či cenotvorbe je ešte predčasné sa vyjadrovať,“ povedala pre TREND špecialistka internej a externej komunikácie poisťovne Generali Katarína Ondra.

Hypersonické lietadlo startupu Destinus
Neprehliadnite

Budúcnosť lietania je v rukách ruského fyzika. Ale hypersonické lietadlá vyrába aj NASA

Podľa informácií TRENDU je však situácia v prípade PZP pre elektrické kolobežky komplikovaná a poisťovne v súčasnosti nemajú pre tvorbu produktu dostatok informácií. Tie by totiž mali získať z ministerstva financií. Situáciu do istej miery môže komplikovať aj nedávny nástup úradníckej vlády a nového ministra financií.

TREND sa s otázkami obrátil aj na Slovenskú asociáciu poisťovní. Rovnako ako v prípade poisťovní bola odpoveď stručná. „Ministerstvo financií SR pripravuje návrh novely zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla – tento návrh ešte nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Všetky otázky na stav príprav legislatívy je potrebné smerovať na ministerstvo,“ uviedla Eva Jacková, hovorkyňa asociácie poisťovní.

Ministerstvo financií uviedlo, že plánuje čoskoro spustiť proces medzirezortného pripomienkového konania. Následne bude všetko závisieť od legislatívneho procesu a rozhodnutia NR SR.  

"V súvislosti s informovanosťou poisťovní môžeme uviesť, že v tomto prípade ide o aplikovanie smernice EÚ, ktorej parametre sú známe už niekoľko mesiacov. Rezort financií navyše pomerne intenzívne komunikoval s poisťovňami na spoločných rokovaniach a dokonca na spoločnej pracovnej skupine - a to konkrétne so Slovenskou kanceláriou poisťovateľov a so Slovenskou asociáciou poisťovní," uviedlo pre TREND tlačové oddelenie ministerstva financií SR.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa