Poslanci vlani schválili množstvo poslaneckých návrhov, ktoré parlament prijímal bez rozumného odôvodnenia a diskusie. Podnikatelia si želajú, aby krajinu neriadili mikromanažéri a populisti. Trápi ich najmä vysoká inflácia, ceny energií a zvyšovanie ďalších nákladov.

Martin Lidaj, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska

Podnikatelia vnímali aktivity vlády v roku 2022 ako jeden krok vpred a dva vzad. Pozitívne hodnotíme takzvané kilečká či snahu rezortu hospodárstva diskutovať so zástupcami podnikateľov o potrebných opatreniach. Každá kríza však prináša okrem problémov aj príležitosti. Napríklad počas pandémie covidu sa viaceré firmy úspešne adaptovali a dokázali pružne reagovať na požiadavky trhu.

Energetická kríza prinútila mnohých podnikateľov zaoberať sa vo zvýšenej miere optimalizáciou výrobných nákladov, automatizáciou či zavádzať energeticky úsporné riešenia. Keby sme mali stručne definovať výhľad na rok 2023, asi najvýstižnejšie by boli slová neistota s nádejou. Uvidíme, aký vplyv na konkurencieschopnosť podnikov prinesie rozdielny prístup vlád k vyrovnávaniu cien v rôznych krajinách Európskej únie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa