Slovenským podnikateľom roka 2012 sa stal riaditeľ spoločnosti OMS Vladimír Levársky. Zakladateľovi výrobcu priemyselných a kancelárskych svietidiel z Dojču pri Senici odovzdal na slávnostnom ceremoniáli ocenenie Stan Jakubek, vedúci partner Ernst & Young pre Slovensko, zástupca vyhlasovateľa súťaže. Porote súťaže Ernst & Young Podnikateľ roka 2012 Slovenskej republiky predsedal v tomto ročníku vlaňajší držiteľ ocenenia, zakladateľ Bubo Travel Agency Ľuboš Fellner.

"Prirovnal by som to k skupinovej fáze Ligy majstrov. Vo futbale sa mi takto ďaleko dostať nepodarilo," povedal TRENDU V. Levársky, ktorý je bývalý futbalista a terajší majiteľ klubu FK Senica.

Rozhodnutie o víťazstve V. Levárskeho bolo podľa Ľ. Fellnera až nečakane rýchle a jednoznačné. „Podnikateľ roka V. Levársky je príkladom človeka, ktorý chce byť najlepší v tom, čo robí a dokonale ovláda umenie obchodu - je viac obchodníkom a marketérom ako technikom. Jeho firma je dlhodobo úspešná a to predovšetkým v medzinárodnom meradle. Zameriava sa na vývoj nových technológií a vo svojom regióne je to taktiež významný zamestnávateľ,“ zložil Ľ. Fellner hold svojmu nástupcovi na pomyselnom podnikateľskom tróne. Porota, ktorú viedol, posudzovala takmer 40 podnikateľských príbehov. Kritériami boli osobnosť podnikateľa, jeho podnikateľský príbeh, strategická orientácia, národná a medzinárodná pôsobnosť a tiež finančné výsledky.

Ďalšie ocenenie, Technologický podnikateľ roka, získal zakladateľ bratislavskej spoločnosti NMS Igor Lengyel. Jeho firma prerástla z veľkoobchodníka s meracími zariadeniami na tvorcu komplikovaných riešení v priemyselnom meraní. Začínajúcim podnikateľom roka 2012 sa stal Michal Vyšinský, spoluzakladateľ prieskumnej agentúry 2muse z Bratislavy. Zvláštne ocenenie dvojtýždenníka Profit za najkrajší podnikateľský príbeh získal zakladateľ obchodnej spoločnosti Kon-Rad Pavol Konštiak.

Súťaž Podnikateľ roka má podľa S. Jakubeka hlavný cieľ nielen podporiť rozvoj podnikania na Slovensku a predstaviť verejnosti podnikateľské osobnosti, ktoré môžu byť nositeľmi pozitívnych zmien v spoločnosti a rozvoja Slovenska. „Veríme, že nielen víťazi v jednotlivých kategóriách, ale aj všetci ostatní zúčastnení podnikatelia budú inšpiráciou pre všetkých, ktorí majú vlastnú víziu, aby nabrali odvahu a začali podnikať,“ dodáva S. Jakubek, vedúci partner Ernst & Young v Slovenskej republike.

Okrem víťaza V. Levárskeho sa do finále súťaže Podnikateľ roka 2012 dostali aj Artur Gevorkyan z firmy Gevorkyan, P. Konštiak zo spoločnosti Kon-Rad, Pavol Kubošek z Kvantu, Heliodor Macko a Jozef Šovčík z firmy Visicom, Marco Marchetti z Nexis Fibers a šéf Medusa Group Peter Štecko.

Súťaž Entrepreneur of the Year® vyhlasuje Ernst & Young od roku 1986. Zo Spojených štátov sa rozšírila do celého sveta. V roku 2012 sa konali národné kolá vo vyše 50 krajinách. Na Slovensku je spoluorganizátorom súťaže časopis Trend. Národní víťazi súťažia o titul World Entrepreneur of the Year. Celosvetové finále tohto ročníka sa bude konať v Monte Carle v júni.

Podnikateľ roka je Vladimír Levársky z OMS

Zdroj: Maňo Štrauch

Vladimír Levársky

Foto - Maňo Štrauch