Niektoré cestovné kancelárie museli už v tomto roku zavrieť. Práve cestovný ruch je jedným z najpostihnutejších odvetví koronakrízou, keďže cestovanie bolo na istú dobu úplne zakázané. Na Slovensku vlani podnikalo 1 098 spoločností, ktoré mali v predmete svojej činnosti služby cestovnej kancelárie. Už v prvom štvrťroku tohto roka svoju činnosť zrušilo päť cestovných kancelárií, jedna z Banskobystrického kraja, po dve z Bratislavského a Prešovského kraja. Na ne však ešte pandémia koronavírusu až taký vplyv nemala.

„Počet kancelárií, ktorú budú donútené ukončiť svoju činnosť, tak môže narásť. Isté však je, že ich finančné výsledky za rok 2020 budú nižšie ako v minulých rokoch,“ uvádza analytička poradenskej spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová. Potvrdzuje, že pandémia koronavírusu podnikanie cestovných kancelárií výrazne zasiahla.

Veľmi slabé zisky

Je podľa nej predpoklad, že tento nepríjemný stav bude vplyvom koronavírusu pokračovať. Ako nedávno informoval TREND, sektor cestovného ruchu, rovnako tak gastro, je koronakrízou postihnutý výrazne. Firmy pôsobiace v týchto oblastiach mali zo 100 eur tržieb zisk iba 20 centov, takže nedokážu našetriť rezervy pre krízové udalosti.

O zlej situácii pre cestovné kancelárie nedávno hovoril aj prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes. Zmätočná je vraj pomoc štátu na jednej strane a na tej druhej odporúčanie pre dovolenkárov radšej zostať doma. „Odporúčania kompetentných orgánov o tom, že je lepšie necestovať, je vlastne v priamom rozpore so snahami cestovných kancelárií,“ povedal.

Na snímke sprava prezident Zväzu cestovného ruchu SR (ZCR SR) Marek Harbuľák, predsedníčka asociácie Slovenských kúpeľov Janka Zálešáková a prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes počas tlačovej konferencie.
Neprehliadnite

Cestovné kancelárie môžu o rok skrachovať. Poškodia tým klientov, tvrdí Spotrebiteľské centrum

Berkes potvrdil, že momentálne je situácia v cestovných kanceláriách či agentúrach, veľmi kritická. „Klienti otáľajú a na základe štátnych výziev nenakupujú zájazdy a tým pádom cestovné kancelárie prichádzajú o klientov už od novembra minulého roka,“ upozornil.

V máji  parlament odobril novelu zákona o zájazdoch, na základe ktorej cestovné kancelárie dostali čas na vyriešenie zrušených zájazdov pre pandémiu koronavírusu. Pokiaľ sa cestovka s klientom nedohodne do konca augusta 2021, má mu peniaze vrátiť.

Veľkých cestoviek ubúda

Na Slovensku je stále menej cestovných kancelárií s vysokým obratom. Z analýzy dát spoločnosti Bisnode vyplynulo, že z celkového počtu slovenských cestoviek, ktoré do konca júna tohto roka podali daňové priznanie, dosiahlo za rok 2019 obrat nad jeden milión eur dohromady 51 spoločností. V rozmedzí od 100-tisíc eur do milióna to bolo 124 firiem a obrat od 50 do 100-tisíc eur malo 52 z nich. Rok predtým sme mali až 86 cestovných kancelárií s obratom nad jeden milión.

Najviac cestovných kancelárií pôsobí v Bratislavskom kraji, a to až takmer 50 percent z celkového počtu (469 cestoviek). Nasledujú za ním Trnavský (106 firiem) a Košický kraj (100 firiem). Vo zvyšných krajoch Bisnode eviduje menej ako sto spoločností v oblasti cestovných kancelárií, najmenej v Trenčianskom kraji, kde databáza ukazuje 71 aktívnych subjektov.