Rásť napriek nástupu krízy plánuje píla Drevo SV z obce Topoľovka neďaleko Humenného. Doteraz pílila firma ročne zhruba 30-tisíc kubíkov dreva, no začiatkom tohtoročného leta dokončí a sprevádzkuje novú linku na spracovanie skoro 150-tisíc kubíkov. Celé ju to stojí jeden a pol milióna eur.
Takto sa Drevo SV stane najväčšou pílou východného Slovenska. Spolumajitelia firmy Peter Hoppej a Štefan Karľa uvažujú, že neskôr rozbehnú aj finálnu výrobu drevených paliet.
P. Hoppej na otázku na rozširovanie spoločnosti v čase krízy reaguje tým, že odbyt sa firme nijak výrazne neznižuje. A tržby teraz klesajú len pre globálne zlacňovanie reziva. Práve rozšírením a zmodernizovaním výroby budú môcť podľa neho znížiť jednotkové náklady na spracovanie jedného kubíka a tak sa prepracovať aj pri nižších cenách k zaujímavým ziskom. Dnes firma zamestnáva 70 ľudí a dosahuje ročne tržby zhruba päť a pol milióna eur. Modernejšia technológia jej tržby zdvojnásobí, no Drevu SV bude stačiť prijať len zhruba dvadsiatku ľudí.

Rozbehnutím novej píly majitelia potvrdzujú aj svoj ťah po diverzifikácii produkcie. Pred troma rokmi k piliarskej výrobe pridali produkciu fólií na balenie potravín. Tie dnes kryjú zhruba desatinu tržieb. Teraz pracujú na diverzifikácii vnútri drevárskej výroby. Doteraz Drevo SV pílilo len listnaté drevo na polotovary pre nábytkárov. Nová píla už bude spracovávať ihličnaté a jej finálny produkt bude stavebné rezivo a materiál na výrobu paliet. Ešte ďalej môže diverzifikáciu posunúť ich vlastná výroba. Ak by sa do toho majitelia dali, nová prevádzka na palety ich bude stáť zhruba pol milióna eur.
Svoje nábytkárske polotovary, prevažne z buka, Drevo SV predáva hlavne tuzemským odberateľom i nábytkárom z Česka. Na ihličnaté rezivo má prvé väčšie kontrakty z Talianska. Drevo SV je dohodnuté aj na dodávkach surového ihličnatého dreva. S vlastníkmi lesov z okolia Spiša. P. Hoppej hovorí, že o dostatok suroviny sa neboja. „Osobitne po tom, čo slovenské smrečiny napáda podkôrnik a lesníci v nich musia zintenzívniť kalamitné ťažby,“ dodáva.
Ilustračné foto – Pavel Danko