Spoločnosť Petrochema, a.s., Dubová dosiahla v minulom roku podľa predbežných výsledkov tržby na úrovni takmer 2,2 mld. Sk. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to je takmer 50-percentný nárast. Zisk pred zdanením medziročne stúpol viac ako trojnásobne približne na 10 miliónov korún. V tomto roku by sa mali ekonomické ukazovatele pohybovať na vlaňajšej úrovni.

Nárast pripisuje generálny riaditeľ Ján Maťaš zvýšeniu produkcie a cenovým vplyvom. Rast cien ropy sa však prejavil nielen na väčších tržbách, ale aj na cenách vstupov.

Viac ako polovicu tržieb firma získala z priameho exportu. Nepriamo sa vyviezla ďalšia pätina produkcie. Ďalších 100 miliónov korún tržieb dosiahla minulý rok aj firma Fuchs Petrochema, s.r.o., Dubová, ktorá je spoločným podnikom Petrochemy a najväčšieho svetového výrobcu špeciálnych mazadiel nemeckého Fuchs Petrolub.

Netypická kombinácia výroby

Na konci minulého roku podpísala Petrochema trojročnú zmluvu o spolupráci so španielskym výrobcom detergentov Petroquímica Espaňola (Petresa), ktorá je najväčším svetovým výrobcom lineárnych alkylbenzénov. Tie sú vstupnou surovinou v pracích práškoch, šampónoch a odmasťovacích prostriedkoch. Petrochema dodáva túto surovinu najväčším svetovým výrobcom, ako je napríklad Procter & Gamble. Z rozhodujúcich hráčov v tejto oblasti je výnimkou len Henkel, ktorý túto surovinu nakupuje najmä v Poľsku.

Podľa J. Maťaša má fabrika na tento druh výroby k dispozícii špičkovú technológiu a stala sa najväčším výrobcom detergentov v strednej Európe. Podpísaná dohoda by mala pomôcť zvýšiť využitie výrobných kapacít, ktoré Petrochema dovtedy využívala na 60 percent. J. Maťaš pripúšťa aj možnosť dlhodobejšej spolupráce, ale kapitálový vstup Petresy do Petrochemy nepredpokladá.

Kombinácia výroby olejov a detergentov v jednej fabrike, ako je to v Dubovej, je podľa J. Maťaša vo svete netypická. A preto sa sotva nájde záujemca o fabriku ako celok. Pokusy už vedenie v minulosti urobilo, ale nedopadli úspešne.

Veľkým problémom je aj ekologická záťaž z minulých rokov.

Skládka odpadov Petrochemy negatívne ovplyvňovala vodu v rieke Hron. Po vybudovaní čistiarne odpadových vôd sa situácia v rieke zlepšila, ale skládka . stále znečisťuje podzemné vody. Navyše, ani spaľovňa nespĺňa emisné limity, takže sa pripravuje výstavba novej. Tá by mala byť hotová do troch rokov a skládka by mala byť zlikvidovaná do 15 rokov. Ekologický dlh odhaduje J. Maťaš na jednu miliardu korún. Kým ten nebude odstránený, nepredpokladá kapitálový vstup strategického partnera.

Utlmovanie spracovania ropy

Petrochema vznikla v roku 1938 ako štátna rafinéria. V súčasnosti jej výrobný program tvorí spracovanie ropy a výroba olejov (70 percent) a výroba detergentov (30 percent). Firma ročne spracuje okolo 100-tisíc ton ropy a v európskom meradle patrí medzi najmenšie rafinérie. Vzhľadom na malé kapacity sa tento druh produkcie postupne utlmuje.

Naopak, vedenie sa snaží rozvíjať výrobu priemyselných olejov. Petrochema je jediným stredoeurópskym výrobcom transformátorových olejov a vyrába aj oleje, ktoré slúžia ako rozpúšťadlá látok vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

Na báze rastlinných olejov vyrába bionaftu a ekologické oleje.

V lete by mala prebehnúť rekonštrukcia technológie na spracovanie ropy, v dôsledku čoho pravdepodobne dôjde miernemu výpadu tržieb. Keďže sa väčšina produkcie vyváža, firma nemá problémy ani s pohľadávkami. Petrochema zamestnáva 470 ľudí.