Obsadenie voľných pozícií dnes nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Napríklad sektory IT alebo hotelierstva sa potýkajú s nedostatkom zamestnancov. A pre udalosti na Ukrajine firmy čelia zmenám na pracovnom trhu. Čoraz viac zamestnávateľov sa pri hľadaní ľudí obracia na tretiu stranu, najmä na personálnych poradcov a agentúry. Tie si vlani polepšili. „Počet ponúk najväčších personálnych agentúr inzerujúcich na Kariéra.sk vzrástol o 49 percent,“ hovorí manažérka komunikácie a PR pracovného portálu Katarína Tešla.

Personálne agentúry sú najväčšími inzerentmi pracovných ponúk. Na Kariéra.sk ich inzeráty tvoria dvanásť percent z celkového počtu inzerátov. Profesia.sk od nich eviduje pätinu ponúk približne z 20-tisíc marcových aktívnych inzerátov. Vyšší záujem o služby personálnych agentúr zaznamenala aj spoločnosť Adecco Slovakia. Pripisuje ho najmä historicky najvyššiemu počtu otvorených pracovných pozícií a nedostatku kandidátov. „Takisto je zvýšený dopyt po flexibilnej pracovnej sile, keďže situácia na trhu je stále veľmi nepredvídateľná,“ dopĺňa marketingová špecialistka spoločnosti Simona Tremková.

Výmena nie je ľahká

Tento trend by mal pritom naďalej narastať. Kariérna poradkyňa Renáta Máčaiová upozornila nielen na spomínaný nedostatok špecialistov na trhu práce, ale aj na súvisiacu demografickú situáciu na Slovensku, ktorá sa z roka na rok zhoršuje. V dôsledku týchto faktorov sa na odborníkov budú obracať najmä spoločnosti, ktoré nemajú vlastné personálne oddelenie alebo iné podporné oddelenia na komunikáciu s trhom práce.

Ide predovšetkým o menšie rodinné firmy alebo rýchlorastúce startupy. Tie spočiatku obsadzujú vedúce pozície prostredníctvom prirodzeného výberu. „Napríklad v pozícii obchodného riaditeľa dnes môže byť človek, ktorý vo firme pred desiatimi rokmi začínal ako predajca v podnikovej predajni,“ konštatuje leadershipová konzultantka a expertka na firemnú kultúru Vladimíra Neuschlová.

Neskôr sa však aj v takýchto spoločnostiach objaví firemná štruktúra a formálne vzťahy, a tak sa v nich uplatnia i ľudia z takzvaného korporátneho sveta. Pri ich výbere však majiteľom firiem často chýbajú potrebné znalosti a skúsenosti, a tak sa pri obsadzovaní kľúčových riadiacich funkcií obracajú na externých odborníkov.

Cena sa odvíja od mzdy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa