Centrá zdieľaných služieb na Slovensku zamestnávajú odhadom až 39-tisíc ľudí a z pohľadu počtu zamestnancov tak patria k najväčším odvetviam. Predčí ich len automobilová výroba a strojárstvo, v porovnaní s ktorými však kladú väčší dôraz na schopnosť svojich zamestnancov prinášať vyššiu pridanú hodnotu cez pokročilé zručnosti.

Vysoký dôraz na jazykové a technologické znalosti, ale aj na rozvinuté mäkké zručnosti, ako sú schopnosť tímovej práce, komunikácia a kreativita, prirodzene zužujú záber vhodných uchádzačov. Kým ešte v polovici minulého desaťročia sa centrám darilo medziročne personálne rásť až dvojciferným tempom, v súčasnosti už viditeľne narážajú na limity pracovného trhu.

Suplujú výchovu talentov

Personalisti centier zdieľaných služieb dlhodobo upozorňujú na nesúlad medzi profilom absolventov slovenských vysokých škôl a reálnymi potrebami pracovného trhu. „Situácia na trhu sa v posledných rokoch razantne zmenila a technické pozície sú žiadané tak, ako nikdy predtým,“ konštatuje Zuzana Guller, riaditeľka ľudských zdrojov v Accenture Slovensko.

Prieskum BSCF ukázal, že podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním v slovenských biznis centrách klesá. V súčasnosti diplomom disponuje približne 70 percent zamestnancov, čo je len v medziročnom porovnaní až dvojpercentný pokles. Dôkazom toho, že personalistom sa nedarí nachádzať dostatok vhodných kandidátov medzi čerstvými absolventmi škôl je aj dlhodobo rastúci priemerný vek zamestnancov, ktorý sa blíži ku hranici 35 rokov.

Nekvalitu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku sú zamestnávatelia nútení vyvažovať vlastnými vzdelávacími aktivitami. „Nechceme len stáť a čakať kým to niekto vyrieši,“ hovorí Juraj Barus, riaditeľ spoločnosti Clarios. Spoločnosť má, rovnako ako prakticky všetky centrá na trhu, vlastný vzdelávací program. Firmy svojim zamestnancom ponúkajú vzdelávanie v oblasti účtovníctva, programovania a informačných technológií, ale aj jazykové kurzy. „Viem, že tým nahrádzame formálne vzdelanie, ale zároveň je to pre nás dobrý filter ľudí,“ dodáva J. Barus.

McKinsley, Michal Čermák
Neprehliadnite

Bizniscentrá mení robotizácia. Rastúce mzdy si treba zaslúžiť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa