Skupina sa cíti dokonca už taká silná, že s prikupovaním ďalších firiem sa chce posunúť aj na úplne nové teritóriá mimo Európy. „Expanzia na zahraničné trhy je najdôležitejšou súčasťou stratégie rastu Penty. Naďalej nestrácame investičný apetít a chystáme sa ísť až za hranice Európy,“ povedal pri dnešnom bilancovaní vlaňajšieho roka jeden z partnerov Penty Marek Dospiva.

Globálne nakúkanie cez dcéry

Kde za hranicami Európy by mohla Penta robiť nové akvizície zatiaľ jej vedenie nespresnilo. No na niektorých mimoeurópskych trhoch už teraz pôsobí cez vzdialenejšie vetvy niektorých svojich európskych firiem.

Napríklad jej nemecká spoločnosť Gehring, ktorá je zameraná na výrobu strojárskych technológií, nemá výrobné kapacity iba doma v Nemecku, ale aj v USA a Číne. Navyše, v niektorých ďalších krajinách má svoje servisné centrá, konkrétne v Brazílii, Mexiku a Indii. Celkovo je Gehring najglobálnejšie pôsobiacou firmou Penty.

Na širšie je rozložený aj biznis jej poľského predajcu kníh, hudby, hračiek či jazykových kurzov Empik. Ten okrem strednej a východnej Európy nabral so svojimi pobočkami skúsenosti aj v Turecku.

Ťahúňmi stávky, lieky i banky

V znamení akvizícií bol aj vlaňajší rok Penty. Konkrétnejšie dochádzalo hlavne k zahraničnej expanzii jej už dlhšie držaných kľúčových spoločností. Sieť lekární Dr.Max vstúpila do Rumunska, Srbska a Talianska. Ešte len prebiehajúca akvizícia rumunskej siete lekární A&D Pharma pritom predstavuje najväčšiu investíciu Penty od jej vzniku. Tento obchod sa však vo výsledkoch skupiny naplno prejaví až v tohtoročných bilanciách.

Na nové trhy sa rozširovala aj stávková spoločnosť Fortuna. V Rumunsku, Chorvátsku i Španielsku bola do nej začlenená spoločnosť Hattrick Sports Group. Zároveň sa postupným odkupovaním podielov menších akcionárov vo Fortune začala príprava na jej stiahnutie z pražskej a varšavskej burzy.

Práve stávková spoločnosť, ako aj Dr.Max v najväčšej miere generovali aj vlaňajší zisk skupiny. Podobne ako aj jej banky - komerčná Prima banka i Privatbanka. No za pozitívnymi výsledkami stoja podľa Penty vo významnej miere taktiež developerské aktivity Penta Real Estate.

Práve tieto biznisy ťahajú aj celkové tržby skupiny. Tie sa posunuli vyššie až o vyše pätinu na 6,8 miliardy eur. Opäť išlo o mimoriadne rýchly nárast, aký v celkových tržbách svojich firiem Penta už dlho nezažila.

Penta zarobila zase skoro štvrťmiliardu, prvý raz sa chystá rásť mimo Európy

Nemocnica v Michalovciach Svet zdravia Zdroj: Penta

Viac nemocníc i ďalšie reality

Okrem expanzie pokračovali minulý rok v skupine Penta aj ďalšie investície do existujúcich biznisov. Skupina otvorila Nemocnicu novej generácie v Michalovciach, ktorá je prvou nemocnicou postavenou na Slovensku za obdobie niekoľkých desiatok rokov.

V Česku rozšírila svoje portfólio o nemocnice Ostrov, Sokolov a Sušice, v Poľsku o nemocnicu so sieťou ambulancií v Poznani. Jej český výrobca lietadiel Aero Vodochody pokračoval s vývojom nových lietadla L39 NG a začal s prípravou ich výroby.

V oblasti realít zase zo strany Penty začala výstavba projektu Sky Park od Zahy Hadid v Bratislave a Churchill Square v Prahe. Vo varšavskej štvrti Mokotow dokončila Penta Real Estate svoj prvý poľský realitný projekt – kancelárie D48.

Celkové investície skupiny vlani predstavovali 545 miliónov eur. Aktuálne vo všetkých svojich firmách zamestnáva viac ako 41-tisíc ľudí.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.