Hlavným atribútom každého startupu je inovácia alebo technológia, ktorá má predpoklad stať sa konkurenčnou výhodou a môže viesť k exponenciálnemu rastu tržieb. K špecifikám startupového podnikania patrí aj jeho dynamika, ktorá je v porovnaní s tradičným podnikaním omnoho vyššia.

V rozhovore pre TREND pomenúva partner poradenskej spoločnosti Accace Peter Pašek najzásadnejšie problémy startupovej scény na Slovensku. Porovnáva ju s okolitými krajinami a upozorňuje na riziká, s ktorými treba pri hľadaní externých investorov počítať. Svoju úlohu v podpore startupového prostredia podľa neho zohráva nielen štát, ale aj samosprávy a mestá.

Video z kompletného rozhovoru je na konci článku.

Ako vnímate súčasnú situáciu na slovenskej startupovej scéne?

Budem možno trošku kritický a položím protiotázku, či tu takú scénu vôbec máme. Nehovorím, že nemáme startupy, ale v porovnaní s okolitými krajinami je slovenská startupová scéna neskutočne malá. Nechcem ju porovnávať s Poľskom, ani s Českou republikou, tie sú úplne inde. Ak zoberieme do úvahy pobaltské krajiny, Maďarsko, Rumunsko a dokonca aj Bulharsko či Chorvátsko, tak si dovolím tvrdiť, že aj v porovnaní s nimi je slovenská startupová scéna ďaleko menšia. V rebríčkoch investovania do startupov sa Slovensko v rámci strednej a východnej Európy zaraďuje väčšinou na koniec.

Čo všetko by mohol štát pre podporu startupov robiť, ale nerobí to?

Samozrejme, štát vie urobiť viac, ako robí. Vie upraviť daňové prostredie, napríklad zdaňovanie zamestnaneckých akcií, zaviesť nižšiu daňovú sadzbu, podporiť vedu a výskum. Na druhej strane si treba uvedomiť, že startupy sa zväčša sústreďujú na mieste, kde chcú ľudia žiť a pracovať, a kde sa stretáva talent.

Najefektívnejšou podporou zo strany štátu by bolo zlepšenie školstva, aby talent zo Slovenska neunikal preč. Pretože ak sa pozriete napríklad na úspešné české startupy, tak sú z významnej časti tvorené ľuďmi, ktorí odišli zo Slovenska a hoci majú mnohí možno stále slovenský občiansky preukaz, už sa na Slovensko pravedpodobne nevrátia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa