Žiadali finančný príspevok na podporu zamestnanosti, dostali ho, ale teraz ho musia vrátiť. Pravdepodobne tisíce žiadateľov, najmä z radov malých a stredných firiem, sa jednoducho pri žiadosti „kopli“. Zaradili sa do nesprávneho opatrenia na podporu zamestnanosti.

Rezort práce pod vedením Milana Krajniaka z hnutia Sme rodina v súčasnosti zvažuje, či európska legislatíva umožní dať hriešnikom novú šancu.

Drobné chyby môžu vyjsť draho

Európske peniaze sú takmer rozdané, teraz prichádzajú na rad hlbšie kontroly úradov. Štát v čase podávania žiadostí ohľadom príspevkov na podporu zamestnanosti nedisponoval technickými či personálnymi kapacitami, ktoré by umožňovali podrobnejšiu kontrolu ich správnosti. Preto presunul zodpovednosť za správnosť údajov na plecia žiadateľov. Je to aj prípad  istého podnikateľa  z Košíc (meno máme v redakcii), ktorý funguje ako eseročka od mája 2017. Pandémia koronavírusu neminula ani jeho.

Má prevádzku detského výchovno-vzdelávacieho i zábavného centra s kaviarňou a tržby mu oproti minulému roku klesli o 50 percent. Priznáva, že omylom či v chaose podal žiadosť o finančný príspevok úradu práce v opatrení 2 (príspevok pre samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ktoré museli prevádzky zatvoriť alebo im poklesli tržby najmenej o 20 percent) namiesto opatrenia 3B (paušálny príspevok zamestnávateľa na úhradu časti mzdových nákladov pri poklese tržieb).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa