Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T, Finance Group a jeho dlhoročný biznisový partner Daniel Křetínský, ktorý vlastní napríklad energetickú firmu EPH, expandujú aj v neistých časoch druhej vlny koronavírusu. Najnovšie zainvestovali do akcií britskej pošty Royal Mail, kde zvýšili svoj podiel z piatich na 13 percent. Upozornil na to český ekonomicky portál E15.cz.

Urobili tak cez svoj investičný fond Vesa Equity Investment, v ktorom má D.Křetínský 53 a P. Tkáč 47 percent. Známi finančníci sa tak stali najväčšími akcionármi britskej pošty, s možnosťou ovplyvňovať aj jej riadenie. Nákup akcií urobili na londýnskej burze a má svoju logiku, keďže akcie Royal Mail sú v súčasnosti podhodnotené.

Hodnotu investície český portál odhaduje podľa ceny akcie, ktorá sa v pondelok obchodovala za 186 libier, na viac ako 266 miliónov libier (skoro 300 miliónov eur). Finančníci však nakupovali akcie postupne od polovice mája, keď do poštového podniku vstúpili. Vtedy kúpili viac ako päť percent akcií, ktoré sa predávali po 160 libier, ale ich cena už medzičasom stúpla. Do firmy v tom čase investovali podľa britských médií viac ako 100 miliónov libier (110 miliónov eur).

Patrik Tkáč
Neprehliadnite

Finančník Patrik Tkáč počas krízy nakupuje, predáva a zarába

Kúpiť, ozdraviť a so ziskom predať

Podľa Forbes.cz k ovládnutiu Royal Mailu dochádza v situácii, keď firma nie je v dobrej ekonomickej kondícii a klesajú jej zisky. Od jej privatizácie v roku 2013 a následného vstupu na burzu sa  nedokázala prispôsobiť moderným trendom v doručovacom biznise. Britská pošta dokonca zrušila aj vyplácanie dividend na tento rok.

TREND sa zaujímal prečo P.Tkáč a D.Křetinský kupujú akcie firmy, ktorá je v ekonomickej kríze najmä kvôli poklesu listového biznisu.

Daniel Častvaj, hovorca EPH, odpovedal len všeobecne, že sa rozhodujú na základe detailnej fundamentálnej analýzy firmy. „V prípade Royal Mail oceňujeme najmä jej dlhú históriu, tradíciu a dôležitosť verejné služby, ktorú poskytuje,“ uviedol pre TREND. 

Naznačil však, že akcie tejto poštovej firmy nemusia držať dlhodobo. „Zároveň platí, že si udržujeme plnú flexibilitu v otázke ďalšieho postupu. Preto môže dôjsť tak k ďalšiemu posilneniu, ako aj k oslabeniu našej pozície, a to v závislosti na vývoji trhu či výkonnosti firmy,“ dodal D. Častvaj.

J&T Financial Group odmietla komentovať svoje zámery s odvolaním sa na to, že Royal Mail je verejne obchodovaná spoločnosť na burze, a preto o nej nemôžu poskytovať informácie z regulatórnych dôvodov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa