Japonský výrobca spotrebnej elektroniky Panasonic a brazílsky výrobca elektronických komponentov Embraco majú k sebe bližšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Americké ministerstvo spravodlivosti totiž uznalo obe spoločnosti vinné z kartelovej dohody a uvalilo na ne pokuty v celkovej výške presahujúcej 140 miliónov dolárov.

Panasonic a Embraco, dcérska spoločnosť amerického koncernu Whirlpool, sa podľa spravodajského portálu CNN podieľali na nezákonnej manipulácii s cenami chladiacich kompresorov. Od roku 2004 až do roku 2007 si kartelovou dohodou zvyšovali zisky nielen na trhu v Spojených štátoch. Predstavitelia spoločností sa v tomto období na stretnutiach a konzultáciách dohovárali o cenách kompresorov pre domáce spotrebiče.

Najväčší podiel na vine pripisujú súdy brazílskemu podniku, ktorý podľa rozsudku zaplatí takmer 92 miliónov dolárov. Materská spoločnosť Whirlpool na situáciu už stihla zareagovať, keď prehodnotila finančné vyhliadky a predpokladané hospodárske výsledky. Japonský spolupáchateľ vyviazol s pokutou vo výške o niečo viac ako 49 miliónov dolárov.

Hovorca spoločnosti Panasonic Jim Reilly uviedol, že firma si je svojho podielu viny na nezákonnej dohode vedomá. „Panasonic spolupracoval s vládou, naše priznanie viny sa odzrkadlilo v nižšej pokute,“ dodal J. Reilly. Ceny kompresorov spoločnosť upraví na základe porovnateľných produktov konkurenčných výrobcov, ktorých však J. Reilly nechcel menovať. Navyše, podľa neho spoločnosť sa nechystá prehodnotiť predpokladané finančné výsledky na tento hospodársky rok.

Podľa portálu CNN ide zatiaľ o prvý prípad, keď bola na trhu chladiacich kompresorov uložená pokuta. Christine Varney, asistentka ministra spravodlivosti, uviedla, že celosvetové vyšetrovanie tohto prípadu stále prebieha. V prípade odhalenia ďalších vinníkov sa celkové pokuty môžu ešte niekoľkonásobne zvýšiť. „Sme odhodlaní prešetriť a predviesť pred súd tých, ktorí boli súčasťou tejto medzinárodnej cenovej manipulácie,“ uviedla Ch. Varney pre agentúru AP.

Podľa agentúry Reuters si zatiaľ akcie oboch spoločností držia svoje pozície a nijak výraznejšie sa nehýbu. Akcie Whirlpoolu si včera popoludní síce pohoršili, no len o 0,4 percenta. Hodnota spoločnosti Panasonic sa na burze v New Yorku znížila asi o percento.

Ilustračné foto na titulke - Ivan Fleischer