Ide pritom o skoro 400-tisícovú platbu za poradenské služby pri získaní eurofondovej podpory na výstavbu malej vodnej elektrárne pri východoslovenskej obci Gyňov. Nahrávku so slovami F. Oravca, že takúto sumu zaplatili Žigovmu človeku za to, že neoficiálne vybaví dotáciu 2,5 milióna eur, v stredu poskytli médiám predstavitelia skupiny ESIN, ktorá je s týmto farmárom už dlhšie v sporoch o pôdu, pričom aj ju samotnú vyšetrujú pre možný subvenčný podvod, lebo údajne chcela čerpať agrodotácie aj na polia, ktoré jej nepatria.

Žigov biely kôň

Elektráreň postavila firma Aqua energy Gyňov a predmetnú subvenciu na ňu získala na jar roku 2011.

To, že F. Oravec takto otvorene hovorí o uplácaní cez poradenské služby až po zverejnení nahrávky on sám vysvetľuje tým, že posledné roky bol plne vyťažený práve spormi s ESIN-om. A odôvodňuje to aj tým, že ako úplatok to začal vnímať až pár rokov po samotnom uhradení poradenstva. Tiež dodáva, že donedávna si ani nemyslel, že by slovenské orgány činné v trestnom konaní vôbec riešili korupčný prípad, v ktorom je zaangažovaný dlhoročný minister formátu Petra Žigu.

„Veď ja som o tom, že tá platba bola iba sofistikovaným úplatkom, vypovedal už pred dvoma rokmi aj na Národnej kriminálnej agentúre, no jej vyšetrovatelia ma odrádzali, že z trestného oznámenia smerovaného na ministra aj tak nič nebude. Mal som kopec svojich starostí a tak som to nechal tak,“ pokračuje F. Oravec s tým, že teraz už môže byť v spoločnosti iná atmosféra, preto hovorí o tomto prípade aj na verejnosti.

Konkretizuje, že za poradenské služby Aqua energy Gyňov platila košickej firme

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa