V roku 2020 zverejnila Európska komisia analýzu, z ktorej vyplýva, že Slovensko má jedny z najvyšších cien za mobilné služby v rámci Európskej únie. „V porovnaní so všetkými krajinami EÚ sú ceny za mobilné širokopásmové pripojenie a telefónne služby v rámci študovaných ponúk dvojnásobne drahšie ako je priemer EÚ, písalo sa v analýze.

Faktom však je, že aj napriek nelichotivým výsledkom, ceny na Slovensku každý rok klesali. Dôvodom bol najmä veľký konkurenčný boj vzhľadom na to, že na malom slovenskom trhu je veľmi silná konkurencia.

Čaká nás zdražovanie

Zdá sa, že cenovým poklesom odvoznilo a v priebehu tohto roka môžeme, podobne ako v iných oblastiach, počítať so zdražovaním. Operátori sú zatiaľ vo vyjadreniach opatrní, no prvou lastovičkou je „kozmetické“ zvýšenie faktúr o jedno euro pre väčšinu klientov operátora O2. Od februára totiž upraví výšku takzvaného Digitálneho bonusu, ktorým si digitálni zákazníci mohli znižovať svoje faktúry o dve eurá, bez ohľadu na to, v akej cenovej hladine svoje služby využívali.

Každý podnikateľský subjekt na trhu sa musí vysporiadať so situáciou, kedy nárast cien tovarov, služieb a energií nekopíruje rastúci trend výnosov. To sa, samozrejme, môže naplno prejaviť v dynamike investícií, najmä ak je reč o mobilných operátoroch, ktorých aj tento rok čakajú obrovské investície do 5G technológie.

„O2 na Slovensku investovalo len v minulom roku desiatky miliónov eur do budovania sietí a v budúcich rokoch sa objem investícií zvýši ešte v omnoho väčšej miere. Rozhodli sme sa však nejsť v tomto roku cestou plošného zvyšovania cien našich produktov, ale úpravou výšky jedného z bonusov, ktorým si zákazníci mohli znížiť svoje faktúry.

Aj napriek každoročnej inflácii a rekordnej cene energií sme chceli túto možnosť našim digitálnym zákazníkom zachovať aj naďalej a nepristúpili sme k úplnému zrušeniu Digitálneho bonusu, ale len k jeho zníženiu na polovicu,“ znie vyjadrenie spoločnosti O2 Slovakia.

Tlak na ceny TV služieb

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa