Slepačie vajcia patrili v roku 2022 k ťahúňom zdražovania potravín. Ich priemerná spotrebiteľská cena z mesiaca na mesiac nepretržite rástla a z januárovej hodnoty 1,74 eura za desiatkové balenie sa v decembri vyšplhala na takmer tri eurá. . Tam sa však nezastavila a v januári roku 2023 hranicu troch eur prekročila – bola na úrovni 3,13 eura

Kým na začiatku roka 2022 stálo balenie desiatich konzumných vajec v priemere o 26 centov viac ako rok predtým, na začiatku tohto roka si spotrebiteľ musel priplatiť až 1,40 eura. Cena sa totiž v januári 2023 medziročne zvýšila takmer o 81 percent, oproti januáru 2021 dokonca o 112 percent. „Vývoj spotrebiteľskej ceny vajec v krajinách strednej Európy je podobný ako na Slovensku,“ upozorňuje riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

Štatistický úrad SR nerozlišuje pri sledovaní vývoja spotrebiteľských cien vajec medzi klietkovými, podstielkovými a voľnovýbehovými vajcami. Podľa údajov ÚHS zaplatí spotrebiteľ za desať podstielkových vajec v súčasnosti o 60 až 70 centov viac ako za rovnaké balenie klietkových vajec. Pri vajciach z voľného výbehu je to ešte ďalšie euro navyše. Reťazce síce občas predávajú podstielkové vajcia za cenu klietkových, je to však väčšinou dočasná, akciová cena.

Problematika spotrebiteľskej ceny veľmi úzko súvisí s vyššími nákladmi chovateľov nosníc, ktoré spôsobili tiež zvýšenie odbytových cien vajec. Priemerná odbytová cena za jedno vajce z klietkového chovu bola v januári 16 centov (bez ohľadu na veľkosť), za vajce z podstielkového chovu sa platilo priemerne 19,5 centu. Hoci náklady vzrástli v každom type chovu, pri podstielkových vajciach sú, prirodzene, ešte vyššie. Príčin je niekoľko – v podstielkovom chove je v chovnej hale o jednu až dve tretiny menej nosníc, je náročnejší na ľudskú prácu, znáška je výrazne nižšia a úhyn sliepok štatisticky vyšší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa