Ešte začiatkom septembra TREND informoval o najnovších rekordných úrovniach, ktoré ceny lítia – suroviny potrebnej najmä k výrobe batérií a elektromobilov – dosiahli. S odkazom na ďalší možný rast cien kontroval TREND vtedajším prognózam analytikov z Goldman Sachs, ktorí naznačovali ich skorý prepad.

O štvrťroka neskôr je zrejmé, že lítium má na trhoch stále svoj potenciál a fanúšikov. Trvalo rastúci dopyt totiž vyniesol jeho cenu o ďalších 20 percent nahor a argumentov na jej pokles nateraz nepribúda.

Nové rekordy

Možnú korekciu na trhu ale môžu priniesť nepriame faktory, ako je spomalenie prechodu na elektromobilitu najmä v Európe, pokles predaja elektromobilov, dlhšia energetická kríza, než sa predpokladalo, či vyššie ceny elektromobilov a ich drahšie nabíjanie.

Takmer trištvrte roka vytrvalo rástli ceny novodobého zlata na poli automotivu k novým rekordom, kým vojnový konflikt na Ukrajine dočasne nedal bodku tejto ojedinelej spanilej jazde. Lítium v súčasnosti dosahuje v cenách nepoznané úrovne a skutočne sa stáva ďalším drahým kovom s vlastným trhom.

Najnovšie sa ceny uhličitanu lítneho dotkli úrovne 600-tisíc čínskych juanov za tonu, čo je približne 80-tisíc eur. Od tejto hranice sa nachvíľu odrazili nadol, ale nič nenasvedčuje výraznejšej korekcii, ktorá by mohla túto ojedinelú a náročne získateľnú surovinu zlacniť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa