Oceliarsky priemysel dostal koncom minulého roka tvrdý úder a teraz sa snaží zotaviť. Podmienky na to však nie sú ani podľa samotných oceliarov vôbec priaznivé.

Ceny energií pre tento sektor sú naďalej pomerne vysoké rovnako ako výrobné náklady. Navyše cena ocele – pre prepad dopytu z ostatných priemyselných segmentov – pokračuje v poklese a pri niektorých oceľových typoch sa dokonca ocitla takmer na úrovni šesťročného minima. Pokles cien ocele platí aj o type, ktorý sa vyrába na Slovensku.

Pre hutníkov môže jej ďalšie zlacňovanie znamenať produkciu so stratami. Takýto scenár sa už dotýka aj najväčšej tunajšej hute U. S. Steel Košice. Oceliarne totiž za prvý kvartál tohto roka prerobili vyše 30 miliónov eur.

Negatívne výhľady

Európska asociácia výrobcov a spracovateľov ocele (Eurofer) síce avizuje, že sektor už môže mať najhoršie za sebou, ale podotýka, že dopyt po oceli bude v tomto roku medziročne klesať. Tento negatívny scenár však začal už v roku 2022, ktorý sa skončil nižšou spotrebou ocele, než sa očakávalo, a to na medziročnej úrovni viac ako mínus sedem percent. 

„Spotreba ocele bude v roku 2023 klesať zhruba o jedno percento. V roku 2024 opäť vzrastie o viac ako päť percent. Vysoká neistota však naďalej vrhá tieň na vyhliadky pre tento rok. Hoci dovoz ocele klesol súčasne s dopytom, podiel importovanej ocele prevažne z ázijských krajín je stále historicky vysoký a predstavuje takmer štvrtinu európskeho trhu,“ avizuje Eurofer.

Vo štvrtom štvrťroku vlaňajška sa spotreba ocele prepadla na 29,6 milióna ton, čo bolo o asi pätinu menej ako rok predtým, čím zaznamenala druhý najhorší výsledok od pandémie. Sektor sa dostáva do vážnej recesie, napriek tomu, že mierne oživenie a obrat v trende sa dostavia od druhej polovice tohto roka. Nezmení to však nič na fakte, že pôjde podľa Euroferu o štvrtú recesiu za päť rokov v dopyte po oceli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa