Medzi šiestimi slovenskými spoločnosťami, ktoré získali v roku 2022 ocenenie od Deloitte v programe Best Managed Companies, sa umiestnila aj spoločnosť I.D.C. Holding. V portfóliu má dvojicu tradičných slovenských značiek – Sedita a Figaro, a to od roku 1993. Generálny riaditeľ spoločnosti Roman Ježo vníma ocenenie ako motivujúcu spätnú väzbu a možnosť porovnať sa so spoločnosťami vo svete, ktoré toto ocenenie získali.

Kritériami, ktoré audítorská spoločnosť Deloitte hodnotila, boli stratégia, produktivita, inovácie, firemná kultúra, riadenie a finančné výsledky. R. Ježo sa nazdáva, že I.D.C. Holding mohla zabodovať práve v oblasti produktivity a inovácií, keďže práve rozvoj automatizácie, robotizácie a informatizácie patril donedávna k prioritám vedenia.

Vlajkovou loďou je trvanlivé pečivo

Napriek všetkým inováciám majú dve najznámejšie prevádzkarne spoločnosti dlhohoročnú históriu, ktorá niekoľkonásobne presahuje históriu spoločnosti. Trnavské Figaro je takmer štyrikrát staršie – bolo založené v roku 1906, Pečivárne Sereď o takmer päť desiatok rokov neskôr. Oba závody spoločnosť získala v rámci privatizácie, čiže v čase, keď sa slovenský trh otvoril zahraničným výrobkom. Najväčšou výzvou tej doby bola nová zahraničná konkurencia.

Spoločnosť I.D.C. Holding má viac ako 60 dodávateľov, pričom vyše 60 percent z nich je zo Slovenska. Slovenské firmy dodávajú predovšetkým základné suroviny, ako sú múka, mlieko a cukor. Ostatné suroviny sa dovážajú z Belgicka, Francúzska, Turecka, Pobrežia Slonoviny, ale aj spoza oceánu – z Argentíny, Brazílie a z USA. Riziko spoločnosť diverzifikuje tým, že pre jednu surovinu má v zálohe viac dodávateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa