Automatizáciu ľudia často spájajú s prepúšťaním. Považujú ju za výsledok snahy zamestnávateľov o zvyšovanie efektivity výrobných procesov a služieb. Znižovanie počtu zamestnancov však nie je to, čo by odborníci v rámci procesu zavádzania nových technológií firmám odporučili.

Za kľúčové, naopak, považujú vzdelávanie, a to naprieč všetkými oddeleniami firiem. Nové schopnosti si okrem bežných pracovníkov budú musieť osvojiť aj ich manažéri či vyššie vedenie. Automatizácia kladie nové nároky aj na nich.

Jej efektívna realizácia nie je o čiastkovom kroku, akým je napríklad zavedenie jednej výrobnej linky, ale o komplexnej integrácii viacerých disciplín vrátane kybernetiky, elektroniky či výrobných technológií.

„V praxi ide o spojenie viacerých odborníkov, či tímov odborníkov, ktorí by sa na príprave a realizácii automatizácie činností alebo procesov mali podieľať,“ vysvetľuje manažérka úseku trhu práce a ľudských zdrojov spoločnosti Trexima Lucia Lednárová Dítětová.

Manažéri, respektíve vedenia firiem, tak budú musieť skĺbiť nielen činnosti jednotlivých pracovných skupín, ale aj prácu ľudí a strojov. Analytik pracovného trhu spoločnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský to považuje za jednu z novodobých výziev automatizácie.

Rekvalifikácia namiesto prepúšťania

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa