Čínski výrobcovia smartfónov zažívajú počas leta naozaj horúce obdobie. V Indii čelia obvineniam z daňových únikov, prania špinavých peňazí a nevyhli sa ani rozsiahlym raziám. Indická vláda dokonca zvažuje zákaz predaja lacných čínskych smartfónov, aby umožnila domácim hráčom dostať sa k väčším trhovým podielom.

A aby toho nebolo málo, čínske značky majú značné problémy aj v Európe. Spoločnosť Nokia zažalovala v Nemecku čínske značky Oppo a OnePlus za to, že využívali jej patenty mobilných 4G a 5G sietí bez toho, aby platili licenčné poplatky. Nokia je totiž nositeľom štandardov v segmente 5G SEP s obrovskými investíciami približne 130,3 miliardy amerických dolárov.

Zákaz predaja v Nemecku

Snahy o mimosúdnu dohodu sa nepodarili, keďže spoločnosť Oppo údajne odmieta pristúpiť na podmienky, ktoré vyplývajú z licencií. Podľa čínskych firiem sú kameňom úrazu najmä príliš vysoké ceny, ktoré si Nokia pýta. Firme sa už podarilo vyhrať štyri nemecké súdy, dva v Mníchove a dva v Mannheime.

Z rozhodnutia súdov vyplýva, že obe značky nemôžu v Nemecku predávať smartfóny. Na oficiálnej stránke Oppo už ani nie sú smartfóny pre nemecký trh v ponuke. Nemecká stránka OnePlus síce stále zobrazuje telefóny, ale tlačidlo „kúpiť“ zmizlo a výrobca predáva iba slúchadlá a príslušenstvo.

Smartfóny
Neprehliadnite

Predaj smartfónov v druhom štvrťroku výrazne klesol. Problém majú hlavne čínske značky

Ostatní predajcovia však ešte môžu vypredať zásoby. Obe spoločnosti ubezpečili zákazníkov, že všetky aktualizácie či podpora budú stále v platnosti. Súdny proces sa ale úplne nekončí, takže zákaz predaja je zatiaľ len dočasný. Spoločnosť Oppo sa odvolala, a preto je potrebné ešte počkať na rozhodnutie najvyššieho súdu.

Nedávno Nokia podpísala licenčné zmluvy s takými spoločnosťami, ako sú Lenovo, Samsung, Xiaomi, Apple, LG či Blackberry. V roku 2018 Nokia zabezpečila s OPPO viacročnú patentovú dohodu, ktorej platnosť vypršala v roku 2021.

„Nemecké súdy rozhodli, že Oppo používa patentované technológie spoločnosti Nokia v smartfónoch ilegálne bez licencie. Tiež sa zistilo, že Nokia konala férovo. Najjednoduchším spôsobom, ako môže Oppo vyriešiť túto záležitosť, je obnoviť licenciu za spravodlivých podmienok,“ vyhlásila spoločnosť Nokia. Oppo naopak tvrdí, že Nokia stanovila neprimerane vysoké poplatky, ktoré sú hlavnou prekážkou pri obnovení dlhodobého záväzku voči nemeckému trhu.

Problémom sú vysoké poplatky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa