V roku 2019 neznáma spoločnosť International Holding Company (IHC) zo Spojených arabských emirátov prevádzkovala rybie farmy a obchodovala s potravinami a nehnuteľnosťami. Zamestnávala 40 ľudí.

V súčasnosti má jej trhová kapitalizácia hodnotu 240 miliárd dolárov. Je to viac ako dvojnásobok trhovej kapitalizácie takých globálnych gigantov ako Siemens či General Electric. Aktuálne má IHC 150-tisíc zamestnancov. Keďže cena jej akcií za tri roky vzrástla o 42-tisíc percent, stala sa po štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco druhou najväčšou kótovanou firmou na Blízkom východe.

Je to mimoriadna transformácia donedávna nepovšimnutej firmy a málokto rozumie, ako sa podarila. Dokonca ani bankári z regiónu nemajú dostatok informácií.

Je to úžasné

Syed Basar Shueb, ktorý v polovici roka 2019 prevzal funkciu výkonného riaditeľa IHC, uznal, že „je to úžasné“. Trval však na tom, že existuje jednoduché vysvetlenie. So spoločnosťou IHC sa zlúčilo viac ako 40 spoločností, ktoré majú spolu hodnotu 4,7 miliardy dolárov. Odovzdávajúcim bol saudskoarabský konglomerát Royal Group. Prevod väčšiny podnikov sa udial v nominálnej hodnote, ozrejmil S. B. Shueb.

To však vysvetľuje len časť príbehu. Celkové aktíva IHC narástli z 215 miliónov dolárov na konci roka 2018 na 54 miliárd dolárov v treťom kvartáli 2022. Podľa IHC to spôsobil rast podnikov, ktoré teraz kontroluje. „Nevyplácame žiadne dividendy, takže ide najmä o zisky z rokov 2020 a 2021, ktoré sme nerozdelené ponechali vo firme,“ uviedol S. B. Shueb. „Snažíme sa vytvoriť obra, globálny gigant,“ dodal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa