Na slovenskom trhu možno nájsť firmy, ktoré čím ďalej tým viac prejavujú záujem o znižovanie svojej environmentálnej stopy. Viaceré sa zaoberajú princípmi ESG (Environment, Social, Governance), čo je podnikanie s ohľadom na životné prostredie, férové riadenie firiem a so sociálnymi benefitmi pre zamestnancov. Pri podnikaní nehľadia len na zisk, ale aj na miestne komunity a celkové prostredie vo svojom okolí.

Následne takto získavajú rôzne pozitívne reputačné výhody u zákazníkov, investorov i zamestnancov. Napríklad pri výbere pracovného miesta si budúci uchádzači vyberajú zamestnávateľa aj podľa toho, či to s udržateľnosťou myslí skutočne vážne.

Podniky, ktoré priamo či nepriamo podporujú inovácie v oblasti „zelených“ výrobkov a služieb, sú zaujímavejšie aj pre potenciálnych obchodných partnerov. Tiež banky a investori radšej vložia peniaze do dlhodobo udržateľnej firmy, ako do takej, ktorá bude pre svoje podnikanie penalizovaná, napríklad pokutami za vyššie emisie či za neférové praktiky voči klientom. 

Isté je, že udržateľnosť bude mať v nasledujúcich rokoch v činnosti firiem čoraz väčší význam, hlavne pod vplyvom zavádzania nových európskych regulácií a vyšším nárokov na transparentnosť.  Čo to pre podnikateľov znamená? TREND sa na to spýtal niektorých expertov z praxe.

1/ Udržateľná ekonomika ako nevyhnutný cieľ veľkých firiem na Slovensku sa stáva realitou. Ako sa zavádzanie ESG princípov a tzv. zelenej ekonomiky prejavuje konkrétne vo vašom biznise a na čo kladiete dôraz?  

2/ Mnohé podniky v celej EÚ vrátane Slovenska sú pod tlakom európskej legislatívy a nových povinností, ktoré ich najbližšie čakajú. Čo bolo pre vás v danej oblasti najnáročnejšie a s čím sa musíte vysporiadať v rámci vášho biznisu?  

Peter Vaško, manažér poradenskej spoločnosti Grant Thornton

1/  Naším kľúčovým princípom je rovnaký prístup k mužom aj ženám nielen pri ohodnotení, ale aj pri zastúpení v manažmente. U klientov z výrobného sektora vidíme najviac aktivít pri znižovaní ekologickej stopy tým, že firmy minimalizujú emisie skleníkových plynov, nakupujú energiu z obnoviteľných zdrojov a riešia projekty energetickej efektívnosti.

Firmy v stále väčšej miere investujú do technológií a postupov na znižovanie environmentálneho dopadu ich prevádzok a dodávateľského reťazca. V sociálnej oblasti sa dôraz kladie na rovnosť, diverzitu a inklúziu zamestnancov a podporu spravodlivých pracovných podmienok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa